Jak zważyć niemowlę?
Jednym z elementów, które coraz częściej pojawiają się w wyprawce dla niemowląt, jest specjalna waga, służąca do dokładnych pomiarów i kontroli wagi maluszka. Jego masa to niezwykle ważny czynnik przy ocenie prawidłowego rozwoju organizmu – w szczególności, kiedy chodzi o pierwsze miesiące życia.
Bardzo ważne jest, aby niemowlę już w pierwszych dniach życia przybierało na wadze, ponieważ to pomaga utrzymać je w zdrowiu i pełni sił. Brak przyrostu masy u malucha w ciągu pierwszych dni i tygodni może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, dlatego tak ważne jest kontrolowanie tego parametru.
Dzięki odpowiedniemu ważeniu niemowlęcia można zaobserwować pierwsze nieprawidłowości. Jak więc przeprowadzać tę procedurę w warunkach domowych i mieć pewność, że odpowiednio się ją wykonuje?
W jaki sposób zważyć niemowlę?
Warto zaznaczyć, że noworodki ważone są już w szpitalu, tuż po urodzeniu. To wtedy odbywają swoją pierwszą kontrolę lekarską. Ich wzrost i waga ciała zostają wpisywane do książeczki zdrowia. Następnie pomiar wykonuje się podczas następnego obchodu lekarskiego, kiedy to mama i dziecko jeszcze przebywają w szpitalu. Jest to konieczne, aby stwierdzić, czy niemowlę prawidłowo się rozwija.
To, że waga niemowlęca jest coraz częściej jednym z elementów wyprawki, stanowi bardzo dobry krok. Młodzi rodzice mają większą świadomość tego, jakie zagrożenia mogą czyhać na dzieci i wolą mieć stałą kontrolę nad tym, czy wszystko z nim dobrze.
Niemowlęce wagi są wyposażone w specjalną szufladkę, która pozwala na prawidłowe ważenie najmłodszych. Ma tak przemyślaną konstrukcję, że umożliwia wygodne ważenie dziecka zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. Sprawia to, że ten jeden mały gadżet może służyć rodzicom przez lata.
Jak ważyć niemowlaka? Bezpieczeństwo przede wszystkim
Bezpieczne ważenie małego niemowlaka może odbyć się nawet na zwykłej wadze łazienkowej. Jednak ten sposób wymaga trochę czasu. Polega na tym, aby najpierw wejść na wagę bez dziecka i sprawdzić własną masę, a potem stanąć na niej z maluchem na rękach. Następnie wystarczy odjąć od siebie obie uzyskane wartości.
Warto zwrócić uwagę na to, że pomiar ten może nie być wystarczająco precyzyjny, przez co można niekiedy nie zauważyć, że uzyskane wartości nie mieszczą się w optymalnym przedziale. Wagi niemowlęce są znacznie czulsze, dzięki czemu to one będą najlepszym wyborem, na jaki można postawić.
W jaki sposób zważyć niemowlę, aby zrobić to prawidłowo? Nie jest to nic trudnego! Wystarczy spełnić kilka warunków, aby pomiar dał właściwe wyniki:
- Dziecko musi być ważone zawsze w tych samych warunkach. To znaczy, że waga powinna stać w tym samym miejscu, najlepiej na twardej i równej powierzchni.
- Na szufladce, która przeznaczona jest do położenia niemowlęcia, należy ułożyć tetrową pieluchę,
- Dziecko należy ważyć w pieluszce lub nago. Ważne, aby została wybrana jedna metoda, którą będziemy zawsze stosować. Ponadto trzeba zdecydować, czy wolimy ważyć malucha rano, czy o innej porze, ponieważ to również jest warunek, który musi pozostać niezmienny
Wagi dla niemowląt
Wagi dla niemowląt to urządzenia, które zyskują na popularności. Są niezwykle czułe, dzięki czemu uzyskane wyniki są precyzyjne, co jest istotne przy niemowlętach. Akcesoria te są stosunkowo niedrogie, dlatego niemal każdy rodzic może sobie na nie pozwolić bez większego problemu. Są także zasilane bateriami lub akumulatorkami oraz wyposażone w ekran, na którym w bardzo wyraźny sposób wyświetla się waga maluszka. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że mają przenośną konstrukcję, dzięki czemu można je wszędzie zabrać.
Zakup takiego akcesorium jest wyjątkowo dobrym pomysłem, zwłaszcza kiedy nie ma możliwości odbywania regularnych wizyt u lekarza. Warto dbać i na bieżąco kontrolować stan zdrowia maluszka, aby być pewnym, że jego organizm prawidłowo się rozwija.
Kiedy ważyć niemowlę? Zaleca się wykonywanie tej procedury:
- w pierwszym półroczu życia – 1 w miesiącu,
- co 3 miesiące w drugim półroczu,
- 2 razy w ciągu roku przez następne trzy lata.
Oczywiście procedurę można przeprowadzać częściej. Powyższe zalecenia są tylko minimalnymi wymaganiami w tym zakresie.