alkomat

Jaki alkomat wybrać? Praktyczne porady

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest realnym zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego, z tego powodu Policja praktycznie przy każdej kontroli sprawdza trzeźwość kierowców. Jednak często zdarza się, że osoby prowadzące samochód nawet nie wiedzą, że przekroczyli dopuszczalną dawkę alkoholu, wynika to z faktu, że alkohol może utrzymywać się w organizmie nawet wiele godzin po spożyciu. Jedynym skutecznym sposobem sprawdzenia, czy możemy prowadzić samochód, jest kontrola alkomatem.  

Czy warto zakupić alkomat? 

Zakup alkomatu, mimo że wiąże się z wydaniem pieniędzy, jest inwestycją, którą może się szybko zwrócić. Policja nie ma litości dla kierowców, którzy prowadzą samochód pod wpływem alkoholu, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Pamiętajmy, że alkohol to substancja, która utrzymuje się w organizmie przez wiele godzin i czasami nawet jak nie wypiliśmy alkoholu w ciągu ostatnich dwunastu godzin, to jego stężenie może przekraczać dopuszczalne 0,2 promila. Nie jest możliwe samodzielne oszacowanie czy przekroczyliśmy już dopuszczalną dawkę, dopiero alkomaty bezustnikowe pomagają rozwiązać ten problem. Próby samodzielnego określenia stężenia alkoholu skazane są na niepowodzenie przez liczne czynniki, które na nie wpływają. 

Czego unikać podczas przeprowadzania badania alkomatem?

Jaki alkomat wybrać to nie jedyny problem należy również wiedzieć czego unikać podczas badania alkomatem. Samo badanie powinno być wykonywane w momencie jego konieczności, kategorycznie powinno unikać się używania alkomatu w celach rozrywkowych. Może to negatywnie wpłynąć na samo urządzenie, doprowadzając do jego rozkalibrowania a w konsekwencji do błędnych wyników. Do częstych błędów należy również plucie do ustnika alkomatu, może to spowodować uszkodzenie, a nawet doprowadzić do całkowitej niesprawności alkomatu. Pamiętajmy, że alkomat to nie zabawka i warto stosować go tylko w przypadku kiedy musimy wsiąść do samochodu, a nie jesteśmy pewni, jakie mamy stężenie alkoholu. 

Jakie są rodzaje alkomatów?

Zastanawiając się, jaki alkomat kupić musimy na samym początku zdecydować się na rodzaj alkomatu, wyróżniamy dwa podstawowe typy półprzewodnikowe i elektrochemiczny. Najczęściej spotykane są alkomaty półprzewodnikowe, które charakteryzują się niską ceną i małą dokładnością pomiaru, ciężko określić czy podawany przez nie wynik jest poprawny. Przyjmuje się, że jeśli alkomat pokazuje jakąkolwiek wartość inną niż 0, nie należy prowadzić samochodu. Alkomaty półprzewodnikowe są podatne na rozkalibrowanie i mogą podawać różne wyniki nawet podczas jednego badania. Dużo lepszym wyborem będzie alkomat elektrochemiczny. Dzięki zastosowaniu czujnika elektrochemicznego mają niską tolerancję błędu, przez co wyniki podane przez alkomaty tego typu są niezwykle dokładne. Z alkomatów elektrochemicznych korzystają policjanci i służby medyczne.   

Jaki alkomat wybrać? 

Decydując się jaki alkomat wybrać musimy dopasować urządzenie do naszych potrzeb. Jeśli z alkomatu korzystamy sporadycznie, nie musimy inwestować w drogi sprzęt przystosowany do wykonywania kilkudziesięciu pomiarów dziennie, zwykły alkomat elektrochemiczny powinien w pełni zaspokoić nasze potrzeby. Wybierając alkomat, należy również zwrócić uwagę na sam sposób badania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Tutaj najlepiej zdecydować się na alkomaty bezustnikowe, które pozwalają na dokładne przebadanie nawet kilku osób bez konieczności wymiany ustników. 

Zakup alkomatu pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemności, które mogłaby spowodować jazda samochodem pod wpływem alkoholu. Nie jest możliwe samodzielne określenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu a ilość maksymalna to tylko 0,2 promila. Użycie alkomatu pozwala określić dokładne stężenie alkoholu, co pomoże nam uniknąć wielu problemów. Najskuteczniejsze są alkomaty elektrochemiczne, które pozwalają na  przeprowadzenie badania z dużą dokładnością wyniku. Nie należy jednak traktować alkomatów jako zabawek, ponieważ mogą ulec rozkalibrowaniu. 

.