komputer

Jak chronić przesyłane dane na komputerze firmowym?

Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się jak zabezpieczyć dane na komputerze firmowym. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt. Przez firmowe e-maile praktycznie każdego dnia przepływa ogromna liczba cennych treści. Wspomniana metoda komunikacji według znacznej większości osób jest niezwykle bezpieczna. Należy zaznaczyć, że w przesyłanych wiadomościach mogą znajdować się dane dostępowe do ważnych zasobów firmy, szczegółowe informacje o płatnościach czy dane osobowe pracowników i klientów.

Nie można z nikim dzielić się danymi dostępowymi

Pracownicy firmy, a także jej właściciel nie mogą nikomu przesyłać loginu oraz hasła SMS-em lub mailem. Ponadto nie powinno się zostawiać zapisanych danych dostępowych w miejscu, do którego może bez większego problemu zajrzeć osoba trzecia. Należy także zachować szczególną ostrożność w sytuacji, gdyby do przedsiębiorstwa zadzwoniła osoba podająca się za dostawcę poczty e-mail i koniecznie chciała zweryfikować konto pocztowe.

Regularne zmienianie hasła do skrzynki firmowej

Jak chronić dane na komputerze firmowym? Przedsiębiorcy i pracownicy tak naprawdę nigdy nie mogą być do końca pewni, że hakerom nie udało się zdobyć haseł czy danych osobowych. Świetnym rozwiązaniem jest systematyczne zmienianie hasła do poczty firmowej. Jeżeli doszłoby do ewentualnego wycieku, wszystkie informacje, które zostały wykradzione przez przestępców okazałyby się bezużyteczne. Rekomendowane jest ustawianie nowego hasła praktycznie za każdym razem, gdy istnieje nawet minimalne podejrzenie, że dany zostały narażone

Wprowadzenie uwierzytelniania dwuskładnikowego

Jeżeli przedsiębiorca z pracownikami mają możliwość zabezpieczenia firmowych skrzynek pocztowych za pomocą dwuskładnikowego uwierzytelnienia, nie powinni pod żadnym pozorem wahać się, tylko skorzystać z tej opcji. W najprostszym możliwym ujęciu system będzie za każdym razem wymagał dodatkowego kroku poza wpisaniem określonego loginu i hasła. Doskonałym przykładem może być przepisane kodu, który przyjdzie w wiadomości SMS. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniana warstwa ochronna może być niezwykle przydatna w sytuacji, gdyby przestępcy udało się wykraść dane dostępowe. Nie będzie on mógł włamać się na skrzynkę pocztową. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani ochroną przesyłanych danych na komputerze firmowym, powinni bardzo dokładnie zapoznać się z informacjami na stronie: https://www.geotechnology.pl/systemy-zabezpieczen-security/

Postawienie na bardzo wysokiej jakości hasła

Jak zabezpieczyć przesyłane dane na komputerze firmowym? Podczas tworzenia hasła rekomendowane jest zadbanie, by było ono wystarczająco skomplikowane i długie. W najprostszym możliwym ujęciu powinno być złożone z przypadkowego ciągu mniejszych i większych liter, a także znaków specjalnych. Należy również zrezygnować z bardzo prostych kombinacji, które stosunkowo łatwo jest zapamiętać. Nie można nigdy pod żadnym pozorem używać hasła do firmowej skrzynki e-mailowej także w innych miejscach.

Trzeba uważać na SPAM

Jak wiadomo, zarówno na skrzynki firmowe, jak i prywatnych użytkowników przychodzi reklamowy SPAM. Jeżeli adres e-mailowy znajdowałby się na liście marketingowej konkretnego nadawcy, istnieje możliwość wypisania się. Wystarczy kliknąć opcję, która jest widoczna w stopce maila. Dzięki temu niechciane wiadomości przestaną napływać. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że cyberprzestępcy bardzo często wykorzystują wspomniany mechanizm do przejęcia konta e-mailowego.

Postawienie na VPN

VPN w najprostszym możliwym ujęciu jest wirtualną siecią prywatną, która zagwarantuje bezpieczeństwo w kwestii przesyłania danych. Należy mieć świadomość, że szyfruje ona praktycznie wszystko, co się wpisuje i wysyła. Oznacza to, że hakerzy mają utrudnione zadanie w przypadku chęci wykradzenia np. danych dostępowych do skrzynki e-mail. Przedsiębiorcy powinni bardzo poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem tego rozwiązania w swojej firmie. Ponadto pracownicy powinni korzystać z VPN również poza biurem.