dziecko

Jak wspierać rozwój dziecka?

Nabyte przez dziecko umiejętności pozwalają mu nawiązywać kontakt z rówieśnikami oraz przyswajać wiedzę. Ta z kolei przyczyni się do prawidłowego rozwoju emocjonalnego i fizycznego. Doskonałą formą nauki jest oczywiście zabawa, która w odpowiednio dobrany sposób korzystnie wpłynie na kreatywność oraz spostrzegawczość. To również sposób na przyjemne zaznajomienie pociechy z otaczającymi go przedmiotami oraz czynnościami, jakie na co dzień wykonujemy. Dlatego warto poznać kilka świetnych zabaw oraz zajęć, które wspierają rozwój dziecka.

Jak wspierać rozwój dziecka? 3 skuteczne sposoby

Zajęcia i zabawy dydaktyczne warto wprowadzić już we wczesnym rozwoju malucha. Choć może wydawać się to skomplikowane, dzięki odpowiednio dobranym propozycjom maluszek w przyjemny dla niego sposób pozyska wiedzę, a przy tym wzmocni mięśnie rączek czy oczu, ćwicząc koordynację ruchowo-wzrokową.

Kolorowanki

Jedną z wielu zabaw ogólnorozwojowych są kolorowanki. Podczas wypełniania konturów pociecha uczy się precyzji, schludności, cierpliwości, radzenia sobie z emocjami, czy po prostu nabywa wiedzę z wielu dziedzin. Dziecko, które regularnie koloruje obrazki, ćwiczy pamięć oraz przygotowuje rączkę do nauki pisania. Co więcej, często staje się bardziej otwarte i szybciej nawiązuje kontakt z rówieśnikami.

Zabawy techniczne

Kolejny sposób na to, jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka, są zajęcia techniczne. Dzięki ogólnodostępnym produktom z łatwością zorganizujecie ciekawą zabawę, która w tym przypadku pozytywnie wpłynie na zdolności manualne oraz pobudzi wyobraźnię. W sklepach dostępne są specjalne zestawy, składające się z gliny, gipsu, piasku kinetycznego lub innych materiałów. Z ich wykorzystaniem pociecha z łatwością wykona oryginalną pracę.

Już sam proces przygotowywania świetnie wpływa na kreatywność, pomaga dziecku zrozumieć podstawy fizyki, ale co najważniejsze, zwiększa pewność siebie. Dzięki takim zabawom maluch pozna również nowe przedmioty, zawody i czynności, co, być może, ułatwi mu wybór pasji oraz zainteresowań.

Gry planszowe

Trzecim sposobem na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem jest przygotowanie gry planszowej. Choć z pozoru może wydawać się to mało atrakcyjnym zajęciem, wspólne wykonanie wszystkich elementów potrzebnych do rozgrywki oraz ustalenie zasad świetnie wpłynie na rozwój. W tym przypadku dziecko realizuje proste ćwiczenia, które uczą dokładności, precyzji, staranności, schludności oraz planowania.

Równie istotne jest zapoznanie dziecka z materiałami i czynnościami, jakie poznało lub pozna w trakcie edukacji. Stworzenie projektu pobudza kreatywność, ale również wpływa na pewność siebie. Pociecha staje się bardziej otwarta, łatwiej nawiązuje kontakt z rówieśnikami, nie ma problemu z okazywaniem uczuć, świetnie radzi sobie z presją czasu, a nabyte umiejętności techniczne skłaniają do realizacji innych, równie ciekawych prac.

Wykonując swoją grę, wzmacniane są mięśnie oczu i ręki. Ma to wpływ między innymi na poprawę koordynacji ruchowo-wzrokowej, szybsze zapamiętywanie oraz ewentualne uzupełnienie braków w wiedzy.

Jak wspierać dziecko w rozwoju? Zabawki plastyczne

Zabawki plastyczne dla dzieci stały się bardzo popularne. Sięgają po nie zarówno rodzice, jak i nauczyciele wychowania przedszkolnego czy szkolnego. Kiedy jednak zdecydować się na ich wprowadzenie?

Co prawda, na wielu zabawkach można przeczytać informację odnośnie do wieku dziecka, dla którego skierowany jest dany zestaw kreatywny. Warto pamiętać o tym, że to tylko wskazówka, a nie ścisłe wytyczne, dlatego warto obserwować dziecko i na podstawie nabytych już umiejętności oraz zainteresowań dobrać odpowiednią propozycję.

Zbyt łatwa lub za trudna zabawa może zniechęcić dziecko, a w ten sposób pociecha straci zapał do nauki, która korzystnie wpływa na ogólny rozwój. Jeśli istnieje taka możliwość, postarajcie się wybrać zabawkę razem. Można w ten sposób zaobserwować, jak pociecha radzi sobie z podjęciem decyzji oraz, czym jest ona uwarunkowana. Z pewnością okaże się to cenną wskazówką na przyszłość.