Czym jest i do czego służy czaprak?

Każdy, kto miał do czynienia z rymarstwem lub jeździectwem, doskonale wie, co to jest czaprak i jak ważne zadania spełnia jako element wyposażenia jeźdźca. Jeżeli natomiast po raz pierwszy spotykasz się z tym określeniem i zastanawiasz się, co oznacza, spieszymy z pomocą!
Czaprak to forma materiałowej podkładki zarzucanej na konia pod siodło. Ma ona na celu ochronę końskiego grzbietu przed obtarciami spowodowanymi siodłem wpijającym się w ciało podczas jazdy, a samo siodło ma chronić przed wilgocią wywołaną przez koński pot (dlatego zwie się je także potnikami). Dawniej czaprakami zwano też ozdobne tkaniny przysłaniające całego wierzchowca albo jego zad. Wtedy zakładane były zarówno pod siodła, jak i na wierzch.

Dlaczego czaprak dla konia jest tak ważny?

Podstawową funkcją każdego czapraka jest, jak wspomnieliśmy wyżej – ochrona zwierzęcia przed obtarciami wywołanymi przez siodło. Dlatego musi być uszyty z materiałów najwyższej jakości. Bardzo istotną rolą tego przyrządu jest również zachowanie kontaktu z siodłem, ponieważ nawet to najlepiej dobrane utraci kontakt z końskim grzbietem, jeśli nie dopasujemy do niego odpowiedniego czapraka. Pamiętajmy zatem o tym, że grube czapraki z wypełnieniem mogą znacznie wpłynąć na ten kontakt, utrudniając go. Pod tym względem znacznie lepiej sprawdzi się zwykły bawełniany.

Istnieją też czapraki z futerkiem, które wyglądają bardzo estetycznie, jak i pełnią dodatkową funkcję amortyzacyjną. Ważne jest też to, aby bez względu na rodzaj czapraka, wykończenia od strony grzbietu nie drażniły końskiej skóry.

W wyborze oczywiście kierujmy się własnymi preferencjami, jednak nie zapominajmy, że jest to element przeznaczony przede wszystkim do ochrony zwierzęcia. Im bardziej komfortowe warunki zapewnimy naszemu wierzchowcowi, tym lepszą jazdą nam się odwdzięczy!

Rodzaje czapraków

Jeśli wybieramy czaprak dla konia, musimy mieć na uwadze jedną ważną zasadę – oszczędzanie nie ma sensu. Odpowiedzialny jeździec zawsze ma na celu dobro wierzchowca, dlatego nie będzie narażał go na niepotrzebne cierpienie. Obecnie rynkowa oferta czapraków jest bardzo rozbudowana – są dostępne w wielu wariantach co do materiału, z jakiego zostały stworzone, kolorystyki oraz stylu, w jakim je uszyto. Najważniejsze jednak jest to, aby dobrać go odpowiednio do rodzaju naszego siodła, gdyż wyłącznie wtedy idealnie spełni swoje przeznaczenie.

Oznaczenia bywają różne w zależności od producenta. Niektóre czapraki będą oznaczone jako Ujeżdżeniowy/Dressage albo Skokowy/Jumping, przy innych – najczęściej takich, które przeznaczone zostały do danej dyscypliny, znajdziemy określenia Pony lub Full. Niektóre marki posiadają jednak bardziej złożone tabele, jak na przykład ta:

  • P to podstawowy czaprak przeznaczony dla małych siodeł skokowych oraz wszechstronnych;
  • PD – przeznaczony do małych ujeżdżeniowych siodeł;
  • DL to profil dedykowany pod siodła ujeżdżeniowe;
  • VSD – profil ujeżdżeniowo/wszechstronny;
  • VSS jest profilem skokowo-wszechstronnym i stosuje się go przeważnie przy siodłach skokowych;
  • SR to z kolei też czaprak skokowy o specjalnym kształcie z wyraźnie zaokrąglonymi liniami. Nazywany również czaprakiem łezkowym ze względu na charakterystyczny kształt przypominający łzę;
  • VS – ogólnoużytkowy, dedykowany dla siodeł wszechstronnych.

Ma służyć zwierzęciu

I tym należy się kierować przy wyborze czapraka idealnego. Jednak poza rodzajem siodła – co oczywiście jest najważniejsze, istnieje kilka dodatkowych zasad, które należy wziąć uwagę. Są to materiał, profilowanie oraz to, aby w jak największym stopniu spełniał swoje przeznaczenie.
Jeżeli więc Twój wierzchowiec ma tendencję do obcierania się, dobrym rozwiązaniem będzie czaprak z wszytym “misiem”. Z kolei rozsądnym rozwiązaniem dla koni, pod których siodłem musi znaleźć się żel, będzie taki ze specjalnie przeznaczoną na niego kieszonką. Natomiast gdy na koniu czapraki często się przesuwają, wybierz ten z wszytymi paskami albo antypoślizgowym nadrukiem z silikonu.
Każdy koń jest indywidualny i ma indywidualne wymagania. To właśnie do nich należy dostosować nowy czaprak.