ZALETY MALOWANIA PROSZKOWEGO

Nakładanie powłoki koloru na określony przedmiot może sprawiać nieco trudności. Zapewne zastanawiałeś się, jaki sposób nakładania koloru będzie najłatwiejszy i najbardziej efektywny. Jeśli tak, to słyszałeś o malowaniu proszkowym. Czym jest malowanie proszkowe i jakie są jego zalety? Odpowiadamy!

MALOWANIE PROSZKOWE – CZYM JEST?

Malowanie proszkowe jest sposobem malowania na sucho i dzięki swoim zaletom stało się bardzo popularne w obecnych czasach, na przykład w dziedzinie motoryzacji i nakładania lakieru. Od tradycyjnego malowania różni się tym, że w tej technice wykorzystuje się innego rodzaju farby. Jakie? Oczywiście: farby w proszku. Mają one odpowiednie właściwości, dzięki którym osiągają niesamowitą przyczepność do malowanego podłoża. Używa się ich, natryskując je na określoną powierzchnię (oczyszczoną i przygotowaną do malowania) za pomocą specjalnego urządzenia do malowania farbą w proszku. Później pomalowany element trafia do tak zwanego pieca konwekcyjnego, gdzie wysoka temperatura utwardza powłokę koloru.

MALOWANIE PROSZKOWE – ZALETY

Zalety malowania proszkowego to przede wszystkim trwałość naniesionej powłoki koloru. Powłoka naniesiona na element za pomocą metody malowania proszkowego jest bardziej odporna na ścieranie i nie ulega korozji, a jeśli nawet, to w bardzo małym stopniu. Za wyborem metody malowania proszkowego przemawia fakt, że dzięki tej metodzie można uzyskać niesamowity efekt wizualny, zdecydowanie przewyższający jakością efekty uzyskiwane za pomocą zwykłego malowania. Głębia barw, nasycenie, brak łuszczenia się powłoki koloru i brak zmartwień dotyczących matowienia powłoki: to wszystko stanowi o zaletach malowania proszkowego. Ale to nie wszystko!

Malowanie proszkowe po prostu nie kosztuje tak dużo, jak malowanie tradycyjne, jest więc zdecydowanie bardziej opłacalne i ekonomiczne. Po pierwsze: malowanie proszkowe jest trwałe przez naprawdę długi czas. Po drugie: wygląd powłoki koloru uzyskany za pomocą tej metody jest zdecydowanie bardziej estetyczny niż po malowaniu tradycyjnym, a ponowne malowanie to coś, o czym możemy zapomnieć. Dodatkowym atutem jest fakt, że farbę w proszku można odzyskać, w przeciwieństwie do innych rodzajów farb.

Farby proszkowe są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Brak oparów to ważna cecha farb proszkowych.

PODSUMOWANIE

Jeśli zdecydujemy się na wybór proszkowej metody malowania, nie zapominajmy, że jest to jedna z najbardziej efektywnych, a przy tym ekonomicznych metod nakładania powłoki koloru na określone elementy. Ma wiele zalet, jest bezpieczna, trwała i daje niesamowite efekty estetyczne.