auto

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – na co zwrócić uwagę

Chociaż idealnie jest, aby sprawdzenie samochodu przed zakupem zostało przeprowadzone przez profesjonalistę, jeśli nie masz takiego wsparcia podczas poszukiwania używanego samochodu, istnieją pewne aspekty, na które możesz zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie nabycie samochodu w dobrym stanie.

Szczegóły mechaniczne, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu

Zakup używanego samochodu jest ważną decyzją, dlatego bardzo ważne jest, aby upewnić się o stanie samochodu przed zamknięciem jakiejkolwiek transakcji. Wiele osób popełnia błąd, patrząc tylko na karoserię, pomijając ważniejsze elementy, takie jak stan silnika lub wykonywane konserwacje. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które warto rozważyć podczas poszukiwania kolejnego pojazdu.

Jazda próbna

W jaki sposób sprawdzić auto przed zakupem? Jazda próbna to jeden z najważniejszych punktów, ponieważ podczas jazdy próbnej będziesz mógł sprawdzić, jak działają hamulce, pedał gazu i skrzynia biegów. Będziesz mógł również usłyszeć hałasy w samochodzie, zauważyć, jak reaguje podczas skręcania i zobaczyć, czy wskaźniki na desce rozdzielczej działają prawidłowo. Usiądź w samochodzie i przekręć zapłon do pozycji ON, powinny zapalić się kontrolki na desce rozdzielczej, następnie po uruchomieniu pojazdu powinna zgasnąć kontrolka akumulatora i ciśnienia oleju.

Gdy zaczniesz jeździć, te dwie kontrolki nie powinny się nigdy zapalić. Jednocześnie sprawdź, czy temperatura nie wzrasta więcej niż o połowę, jeśli wskaźnik jest cyfrowy, powinien osiągnąć około 70°.

Jazda powinna być płynna, ze stabilnym układem kierowniczym, tak aby można było lekko hamować i po wciśnięciu sprzęgła biegi powinny zmieniać się bez oparu. Skręcaj, przyspieszaj, hamuj, sprawdź wszystkie biegi; nie powinno być żadnych dziwnych dźwięków ani wibracji.

Sprawdź silnik

Diagnostyka samochodu przed kupnem to podstawa. Po otwarciu maski, nie powinno być żadnych widocznych wycieków, ale jeśli silnik jest zbyt czysty, również możesz nabrać podejrzeń, ponieważ silnik mógł zostać umyty, aby ukryć wycieki smaru. Sprawdź, czy nie wygląda na zbyt mocno zmodyfikowany lub nie ma dziwnych instalacji, które są poza oryginalną konstrukcją.

Przy wyłączonym i zimnym silniku dobrze jest podejść do rury wydechowej i przejechać palcem wewnątrz rury. Jeśli palec jest poplamiony jak węgiel drzewny z grilla, to wszystko jest w porządku, ale jeśli palec jest czarny i oleisty, to może to świadczyć o nieprawidłowym spalaniu oleju. Sprawdź, czy węże i paski dochodzące do silnika nie wyglądają na zbyt stare lub wysuszone.

Sprawdź amortyzatory

Sprawdź stan amortyzatorów. Niezależnie od rodzaju amortyzatora nie powinny one zbyt mocno odbijać. Weź pod uwagę, że okres użytkowania amortyzatora wynosi od 40 000 do 50 000 kilometrów.

Stan opon

Opony mają swoją żywotność, która zależy od przebiegu, codziennego użytkowania, a także od rodzaju drogi. Dlatego zwróć uwagę na stopień ich zużycia: każdy z rowków opony nie powinien mieć mniej niż 1,6 milimetra głębokości. Jeśli głębokość jest mniejsza, czas wymienić opony.

Przebieg

Spójrz na licznik kilometrów samochodu, aby sprawdzić przebieg. Weź pod uwagę, że średnio samochód do użytku prywatnego powinien mieć od 18 000 do 25 000 kilometrów przejechanych rocznie, więc jeśli oglądany przez Ciebie samochód przekracza to maksimum, może to oznaczać, że był używany jako pojazd użytkowy lub do przewozu osób. Z drugiej strony zwróć uwagę również wtedy, gdy przebieg jest bardzo niski, bo może to świadczyć o sfałszowaniu licznika.

Sprawdź dokumenty pojazdu

Zawsze pamiętaj, aby poprosić o dokumenty samochodu i sprawdzić, czy wszystkie są aktualne. A jeśli chodzi o aspekty mechaniczne, zwróć uwagę na dokumenty dotyczące spalania samochodu, ponieważ ten dokument potwierdza, że samochód, który zamierzasz kupić, przeszedł badanie na obecność gazów zanieczyszczających i jest dopuszczony do ruchu.