pracoholizm

Czym jest pracoholizm?

Odczuwasz nieodpartą chęć ciągłej pracy? Praca w soboty, niedziele, świętach i po godzinach staje się codziennością? Twoje życie prywatne schodzi na drugi plan? Ta choroba nazywa się pracoholizmem i w obecnych czasach jest bardzo powszechna. Dowiedz się, na czym polega ta choroba i czym się objawia.

Pracoholizm – czym jest?

Pracoholizm jest zaburzeniem, które początkowo występowało najczęściej w Japonii, gdzie początek swój ma termin karoshi, czyli śmierć z przepracowania. Zaburzenie to przejawia się specyficznym podejściem do zawodowych obowiązków i uzależnieniem od pracy. Dana osoba wówczas obsesyjnie wykonuje swoje obowiązki służbowe, co skutkuje z rezygnowania z życia codziennego i towarzyskiego. Psychoterapeuci nadal szukają przyczyn prowadzące do tego zaburzenia – trudno bowiem wskazać na jeden fundamentalny powód prowadzący do pracoholizmu. Niemniej jednak, badania dowodzą, że zaburzenia uaktywnia się u osób z określonymi predyspozycjami. Oznacza to bowiem, że uzależnienie to cierpią częściej perfekcjoniści, ponieważ często ich nastawienie do określonej czynności skutkuje brakiem zadowolenia z końcowego wyniku pracy. Ważne podkreślenia jest również fakt, że zaburzenie to przejawia się również u osób mocno skupionych na osiągnięciu sukcesu – oczywiście nie jest to negatywna cecha, natomiast skrajne zachowania prowadzą do zaburzeń i ograniczeniem relacji międzyludzkich. Wielu specjalistów twierdzi też, że uzależnienie od pracy dotyka głównie osób niestabilnych emocjonalnie i wynika ono z braku posiadania umiejętności taki jak radzenie sobie w społecznych relacjach.

Jakie są objawy pracoholizmu?

Objawy pracoholizmu przejawiają się poprzez:

  • Zaburzenie snu,
  • Realizowanie wszystkich zawodowych zadań samodzielnie,
  • Bycie w stałym kontakcie z firmą,
  • Ciągle rozmawianie o pracy, nawet na spotkaniach towarzyskich,
  • Wykonywaniem pracy również podczas choroby,
  • Rezygnację z własnego urlopu bądź pracą na urlopie,
  • Przejmowanie się każdym problemem w pracy,
  • Pracę w godzinach nadliczbowych, soboty, niedziele i święta,
  • Brak czasu dla rodziny, znajomych, przyjaciół,
  • Ciągłe poczucie straty czasu.

Warto podkreślić, że osoba uzależniona od pracy we wczesnej fazie wykazuje perfekcjonizm, który na pierwszy rzut oka nie jest czymś złym. Natomiast skutki pracoholizmu osoba taka odczuwa dopiero po pewnym czasie –  ograniczają się wówczas wyjścia towarzyskie, brak jest czasu na zakupy, przyjemności i realizację zainteresowań. Z kolei, w tak zwanej fazie krytycznej osoba chora w jeszcze większym stopniu separuje się od otoczenia, liczy się dla niej wyłącznie wykonywanie obowiązków służbowych i tutaj pojawiają się  już problemy ze snem, agresja, choroba wrzodowa, nerwica, brak współpracy w grupie. W zaawansowanym stopniu pracoholizm objawia się poważnymi stanami lękowymi, a organizm takiej osoby jest na skraju wytrzymałości. Sposoby leczenia szczegółowo są opisane na stronie internetowej https://www.miastokobiet.pl/pracoholizm-co-to-jest-i-jak-sobie-z-nim-radzic-poznaj-skuteczne-metody-walki-z-uzaleznieniem-od-pracy/.

Pracoholizm jako poważne uzależnienie

Pracoholizm jest niebezpiecznym uzależnieniem, które prowadzi do stanu, gdzie organizm jest na skraju wytrzymałości. Jest to bowiem takie samo uzależnienia jak alkoholizm czy narkomania – z tą różnicą, że zaburzenie telefoonhoesjes ontwerpen
rozwija się na podłożu psychicznym, a nie fizjologicznym. Pracoholik wówczas odczuwa nieodpartą potrzebę pracowania ponad dopuszczalne normy pracy. U takiej osoby używką jest praca, dzięki której chory czerpie korzyści emocjonalne.

Częstotliwość występowania pracoholizmu

Uzależnienie, jakim jest pracoholizm, to problem o zasięgu globalnym. Już w 2002 roku szacowano bowiem, że choroba ta dotyczy 5 procent populacji. Oznacza to, że już wtedy co 20 osoba borykała się z uzależnieniem od pracy. Jest to niewątpliwie poważny problem – choroba ta w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci, ponieważ organizm jest przemęczony z przepracowania. Ważne podkreślania jest fakt, że uzależnienie to jest równie powszechne wśród społeczeństwa co narkomania i alkoholizm.