Jak działają separatory magnetyczne?

Separatory magnetyczne to urządzenia przeznaczone do oddzielania cząstek metalowych i zanieczyszczeń przy pomocy magnetyzmu. Sprzęty te mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są m.in. w przemyśle recyklingu, górnictwie oraz podczas prac budowlanych czy rozbiórkowych.

W dalszej części artykułu udostępniamy informacje na temat tego, czym dokładnie są i jak działają separatory magnetyczne. Radzimy również, jak wybrać najlepszy model.

Separator magnetyczny – co to jest?

Zanim przejdziemy do udzielenia informacja o tym, jak działają separatory magnetyczne, chcielibyśmy przedstawić charakterystykę tych sprzętów. Otóż są to urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do separacji materiałów na podstawie ich magnetycznych właściwości.

Mówiąc prościej, tego typu sprzęt oddziela przedmioty magnetyczne od niemagnetycznych. Wykorzystuje tzw. siłę magnetyczną działającą na substancje, które zawierają w swoim składzie żelazo lub inne materiały o właściwościach magnetycznych.

Separatory magnetyczne – gdzie są wykorzystywane?

Separatory magnetyczne stanowią urządzenia cieszące się ogromną popularnością w wielu branżach. Używane są przede wszystkim w sortowniach śmieci, a także w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Dzięki separatorom magnetycznym możliwe jest szybkie i skuteczne oddzielania metalowych zanieczyszczeń i cząstek na liniach produkcyjnych. Można stwierdzić, iż separatory magnetyczne stosowane są w czasie procesu technologicznego przetwórstwa materiałów w celu zwiększenie czystości produktu.

Separatory magnetyczne – działanie

Wiele osób zadaje pytania dotyczące separatorów magnetycznych – jak działają i co sprawia, że można je skutecznie wykorzystywać w trakcie pracy? Poniżej zawarliśmy opis prezentujący sposób funkcjonowania tych urządzeń.

Separator magnetyczny to urządzenie, które działa dzięki wykorzystaniu siły magnetycznej. Na początku wytwarza pole magnetyczne za pomocą specjalnych magnesów. Te elementy zlokalizowane są w taki sposób, aby pole było odpowiednio skoncentrowane na obszarze, w którym odbywa się proces separacji.

Materiał poddawany separacji jest wprowadzany do urządzenia, gdzie następnie przechodzi przez pole. Substancje magnetyczne, takie jak np. żelazo czy stopy niklowo-kobaltowe zostają przyciągnięte siłę magnetyczną. Natomiast niemagnetyczne składniki kontynuują swój przepływ.

Oddzielone substancje magnetyczne gromadzone są w specjalnych zbiornikach.

Separator magnetyczny – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego separatora magnetycznego dostosowanego do swoich potrzeb. Podczas zakupu tego urządzenia trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na markę sprzętu. Najlepiej zainwestować w urządzenie pochodzące od zaufanego, sprawdzonego producenta urządzeń do separacji magnetycznej. Nie warto kupować separatora z niepewnego źródła, ponieważ jego jakość i trwałość mogą pozostawiać wiele do życzenia.

Podczas wyboru separatora magnetycznego zwróć uwagę także na rodzaj sprzętu. Na rynku dostępne są m.in. modele nadtaśmowe i bębnowe. Ponadto sprawdź parametry urządzenia, takie jak moc pola magnetycznego, sposób montażu czy wydajność. Upewnij się, że dany sprzęt odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom.

W czasie zakupu separatora magnetycznego upewnij się dodatkowo, czy dany egzemplarz jest zgodny z odpowiednimi normami oraz, czy spełnia wymogi bezpieczeństwa. Ponadto poproś dostawcę o przedstawienie szczegółów na temat tego urządzenia. Przede wszystkim zapytaj, jak działa separator magnetyczny, który chcesz zakupić.