Czy warto montować rolety w oknach?
2018-02-06 / Aranżacje / komentarzy

Rolety okienne to nie tylko efektowna dekoracja okna. Przede wszystkim spełniają one cały szereg istotnych funkcji praktycznych. Czy warto montować rolety w oknach, czy może lepiej zrezygnować z nich na rzecz innych rozwiązań? Poniżej rozwiewamy wątpliwości dotyczące tego tematu.

Różnorodne rozwiązania

Dostępność różnych wariantów i produktów jest przeogromna. Dawniej do zasłonięcia okien używano zasłon z tkanin lub drewnianych okiennic. I choć obecnie rozwiązania te także są stosowane, to jednak wyparte zostały w znacznym stopniu przez bardziej praktyczne gadżety. Poza klasycznymi roletami w oknach zawiesić można także rolety rzymskie lub rolety typu dzień-noc.

 

Wady i zalety zasłon, żaluzji i rolet

Najpierw zajmijmy się tradycyjnymi zasłonami. Do ich największych zalet należy bezsprzecznie łatwość ich dopasowania do wystroju pomieszczenia. Ogromna dostępność pięknych tkanin w różnych kolorach, wzorach i grubościach z pewnością zachęca. Zawieszone w oknie, stanowią jego niezaprzeczalną dekorację i przydają wnętrzom charakteru, jakiego oczekujemy. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że zasłony kurzą się w znacznym stopniu. I choć ich pranie raczej nie nastręcza poważniejszych trudności, to konieczność ich późniejszego prasowania i zawieszenia na karniszu - już tak. No i jeszcze kwestia bezpieczeństwa - kot lub małe dziecko może nie oprzeć się pokusie zabawy zasłonami, a to już tylko krok od nieszczęścia.

Tych problemów nie ma z roletami. Kurzą się, owszem. Ale wystarczy tylko roletę odkurzyć odkurzaczem z małą końcówką lub przetrzeć czystą ściereczką, by pozbyć się brudu szybko i sprawnie. Bez prasowania i skakania po drabinie.

Pod względem utrzymania czystości z pewnością najwięcej problemów dostarczą nam żaluzje. Drewniane są jeszcze dość proste w obsłudze. Ale mycie żaluzji aluminiowych lub plastikowych to już męczarnia.

 

Jakie rolety wybrać?

Rolety to doskonały wybór dla tych, którzy lubią zasłonić się przed intensywnym słońcem. Warto zdecydować się przykładowo na rolety rzymskie na wymiar. Takie rozwiązanie daje przede wszystkim możliwość wyboru materiału, z którego zrobione zostaną rolety. Nowoczesne technologie pozwalają na zatrzymanie prawie 100% promieni słonecznych. To szalenie istotne, jeśli lubicie podrzemać w niedzielę do południa lub jeśli macie małe dziecko, które śpi w dzień. Rolety na wymiar dają Wam także możliwość wyboru koloru, który Was interesuje, oraz dopasowania wielkości rolety do wielkości otworu okiennego. Rolety rzymskie sprawdzą się idealnie w domach, w których jest się narażonym na ciekawski wzrok sąsiadów.

Przepuszczają one światło słoneczne, nie zaciemniając pomieszczeń, lecz przy tym idealnie ukrywają to, co dzieje się we wnętrzu. Szycie rolet rzymskich oferują liczne firmy, toteż nie będziecie mieli problemu z zamówieniem wymarzonego koloru.

Lubicie mieć pięknie udekorowane okno? Rolety nadadzą Waszym wnętrzom określony klimat i będą stanowiły piękny ornament.

Podsumowując: na pytanie, czy warto montować rolety w oknach, odpowiadamy: warto. Łączą one w sobie wysokie walory praktyczne z dekoracyjnymi. Łatwe w pielęgnacji, dostępne w wielu wariantach - z pewnością spełnią wszystkie Wasze oczekiwania.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce