Garaże blaszaki - zgodnie z prawem
2018-01-31 / Budownictwo / komentarzy

Garaż znajdujący się przy domu jednorodzinnym jest dzisiaj standardem. Trzeba jednak pamiętać, że projekt garażu, jak i jego budowa muszą być zgodne z odpowiednimi wymaganiami prawnymi, które należy spełnić. Czy warto zdecydować się na garaż blaszany?

Garaż - definicja zgodna z prawem

Wyznaczniki prawne znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym rozporządzeniem garaż rozumiany jest jako samodzielny obiekt budowlany bądź jako część innego obiektu, będącego garażem zamkniętym, z pełną obudową i zamykanymi otworami. Może też być garażem otwartym, który nie ma ścian zewnętrznych albo ma ściany niepełne lub ażurowe. Funkcja garażu to przechowywanie i bieżąca, niezawodowa obsługa samochodów osobowych. Definicja ta obejmuje zarówno garaże przy domu jednorodzinnym, jak i garaże wielkopowierzchniowe, znajdujące się np. w budynkach wielorodzinnych. Garaż jest obiektem budowlanym, który ma co najmniej 2,20 m wysokości oraz co najmniej 2,30 m szerokości; 2 m wysokości mają wjazdy i wloty garażowe. Ponadto garaż powinien być wyposażony w elektryczną instalację oświetleniową, a także w odpowiednią wymianę powietrza poprzez wentylację naturalną, grawitacyjną bądź mechaniczną. Wszystko zależy od rodzaju garażu. W garażu podziemnym muszą się znaleźć wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami, zabezpieczona przed zamarzaniem instalacja wodociągowa lub przeciwpożarowa tryskaczowa (wymagana przez przepisy o ochronie przeciwpożarowej),  a także spadki posadzek, nachylone pod odpowiednim kątem, który umożliwia odprowadzenie do kanalizacji zbędnej wody.

 

Blaszaki dla mniej wymagających

Nowoczesne garaże charakteryzują się nie tylko odpowiednimi zabezpieczeniami ppoż, ale są przede wszystkim uzupełnieniem małej architektury na posesji. W przypadku rezygnacji z budowy garażu murowanego, który musi spełniać szereg wymogów, warto pomyśleć o jego zamienniku z blachy.

 Nowoczesne garaże blaszane charakteryzują się nie tylko wysokimi walorami estetycznymi, ale także solidną konstrukcją, wykonaniem dopasowanym do potrzeb użytkowników oraz dużą funkcjonalnością. Dostępne u producenta o nazwie Lider-Stal spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Garaże z panelem poprzecznym, w bogatej gamie kolorów, z dodatkowymi przeszkleniami, furtkami lub bramami można wykorzystać w każdy sposób. Pełna oferta produktów dostępna na stronie: http://www.garazeblaszane.net.pl/. Wszystkie blaszaki doskonale sprawdzą się w otoczeniu zabudowań na działce. 

Postawienie garażu przy domu wiążę się z wieloma problemami. Można ich uniknąć, decydując się na kupno gotowego blaszaka. Wykonywane pod indywidualne zamówienie garaże-blaszaki nie tylko pozwalają zaoszczędzić środki finansowe, ale także czas i energię.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce