Podesty ruchome na budowie i nie tylko
2018-01-31 / Budownictwo / komentarzy

Branża budowlana wiąże się często z pracą na wysokościach, a co za tym idzie - z koniecznością użycia dodatkowego sprzętu, takiego jak zwyżki i podesty ruchome. Gwarantuje on bezpieczeństwo pracowników oraz komfort pracy. Do jakich prac przydatne są podesty ruchome?

Podesty ruchome są maszynami jezdnymi wyposażonymi w wysięgnik, zakończony podestem lub koszem. Maszyna umożliwia pracę na wysokościach, w trudno dostępnych miejscach. Platformy są na tyle duże, że mogą pomieścić zarówno pracownika, jak również materiały i sprzęt konieczny do pracy. Kosze są odpowiednio zabezpieczone, aby przebywanie w nich na wysokości nie stanowiło zagrożenia dla pracującego, jak i otoczenia.

 

Gdzie podesty ruchome znajdują zastosowanie?
 
Bardzo często stosuje się podesty (inaczej: zwyżki) na budowach, przydają się do tynkowania i renowacji budynków. Ułatwiają wycinkę drzew, mycie okien w biurowcach czy centrach handlowych. Często używane są również przez firmy energetyczne do renowacji i napraw sieci energetycznych. Ze zwyżek korzystają również firmy alpinistyczne, zakłady produkcyjne i magazyny, lotniska, firmy monterskie czy straż pożarna.

 

Kto może obsługiwać podesty?

Obsługa podestów z pewnością nie należy do zadań skomplikowanych i trudnych. Wiąże się natomiast z ogromną odpowiedzialnością, gdyż jeden niewłaściwy ruch może stanowić zagrożenie dla osoby znajdującej się na podeście. Aby móc obsługiwać maszynę, należy przejść odpowiednie szkolenie oraz zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Co ważne, raz zdobyte uprawnienia są dożywotnio ważne. Kurs na podesty ruchome można zrobić w ośrodkach szkoleniowych w większych miastach. Warto wybrać miejsce cieszące się pozytywną opinią oraz wysoką zdawalnością.

Osoba obsługująca maszynę jest odpowiedzialna za jej stan techniczny oraz konserwację. Przed każdym użyciem maszyna powinna zostać sprawdzona. Osoba obsługująca powinna dbać również o regularną wymianę części eksploatacyjnych oraz regularną konserwację. Od stanu technicznego zależy bezpieczeństwo osoby znajdującej się w koszu na wysięgniku, a także innych osób, znajdujących się w pobliżu prowadzonych prac.

                              

                              

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce