Schody w małym wnętrzu
2015-07-28 / Aranżacje / komentarzy

W małym wnętrzu zaaranżowanie schodów, które byłyby w pełni funkcjonalne, nie zajmowałyby zbyt dużo przestrzeni, a jednocześnie wyróżniałyby się wyjątkową estetyką, to nie lada zadanie. Jak uzyskać optymalny efekt?

Zaaranżowanie schodów w środku małego wnętrza mieszkalnego przysparza wielu osobom wielu kłopotów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż jest to element architektoniczny o dużych gabarytach, zabierający sporo przestrzeni, której w niewielkim domu lub mieszkaniu i tak jest mało. Warto więc zawsze korzystać z takich rozwiązań, które gwarantowałyby „zabieranie” jak najmniejszej ilości miejsca przez schody. Dlatego wielekroć rezygnuje się z tradycyjnych schodów kręconych we wnętrzach o małym metrażu. Chociaż taki typ schodów potrafi prezentować się niezwykle efektownie, w małym domu mógłby zakłócić organizację przestrzeni, stając się ponadto niewygodnym, niefunkcjonalnym elementem architektury.

Lepiej sprawdzą się schody pionowe, o konstrukcji policzkowej, najlepiej ze specjalnie wyciętymi schodami (tzw. kaczymi). Tego typu stopnie zapewnią użytkownikom komfortowe wchodzenie i schodzenie, co jest bardzo ważne w przypadku schodów pionowych, które często są niezwykle strome.

Chociaż marzyłyby nam się ładne schodki o lekkiej konstrukcji, dzięki czemu uniknęlibyśmy ich topornego efektu wizualnego, warto pamiętać, że schody muszą być przede wszystkim solidne i trwałe – aspekt bezpieczeństwa jest tutaj priorytetem. Ciekawym rozwiązaniem do małych wnętrz są schody modułowe, które z jednej strony zapewniają efekt lekkości i nie zabierają zbyt dużo miejsca, a z drugiej strony wyróżniają się mocną konstrukcją i nienaganną stabilnością. Schody modułowe charakteryzują się dużymi możliwościami formowania ich biegu, można zatem idealnie wpasować je w daną przestrzeń.

Warto też zwrócić uwagę na jedną z odmian schodów modułowych cieszącą się ostatnio dużym zainteresowaniem – schody dywanowe, które ze względu na brak bocznych belek, słupków i innych wyeksponowanych wzmocnień, sprawiają wrażenie niesłychanej lekkości. Jeśli zaś chodzi o materiał wykończeniowy schodów, powinien być on ściśle dopasowany do innych elementów w pomieszczeniu. Schody powinny współgrać z otoczeniem, a nie się od niego odcinać.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce