Jak przygotować się do samodzielnego remontu?
2017-11-20 / Budownictwo / komentarzy

Przygotowania do remontu obejmują szereg różnych czynności, które mają służyć należytemu przysposobieniu wymagających odnowienia pomieszczeń do prac remontowych. O czym należy pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego niż przygotować mieszkanie do remontu. A jednak jest to tylko pozór, zwłaszcza przy pracach bardziej zaawansowanych. W rzeczywistości trzeba włożyć niemało wysiłku w czynności przygotowawcze.

 

Wstępne uwagi

Na czas remontu wszyscy domownicy, którzy nie będą brali udziału w pracach, powinni się chwilowo wyprowadzić. Dzięki temu zyskamy niezbędną przestrzeń i więcej swobody. Meble, z których nie będziemy korzystali, przykrywamy folią ochronną, która zabezpieczy je przed pyłem, kurzem i brudem. Warto mieć na podorędziu większą ilość zarówno folii, jak również taśmy papierowej i worków na śmieci, bo oprócz mebli będziemy musieli przykryć jeszcze wszystkie sprzęty elektroniczne, okna, a także podłogę. Droższe elementy wyposażenia należy przenieść w jakieś inne, bezpieczne miejsce. Układy elektroniczne są podatne na negatywne oddziaływanie kurzu, którego podczas remontu z całą pewnością w mieszkaniu nie zabraknie. Bardzo istotne są też oczywiście narzędzia – bez nich nic nie zrobimy. Warto kupować produkty wysokiej jakości w sklepach cieszących się dobrą opinią (takich jak np.: https://simteq.pl/). I zaopatrzmy się koniecznie w napoje z zakręcanymi butelkami!


Plan działania

Bardzo ważne jest ułożenie planu działania. Dzięki planowi będziemy mieli jasny przekrój wszystkich prac, które należy wykonać, wszystkich etapów, przez które będzie trzeba przejść. Wyliczenie nieodzownych punktów umożliwi sporządzenie wstępnego kosztorysu.


Pomiar pomieszczeń

Nim weźmiemy się do dzieła, musimy zmierzyć dokładnie wszystkie remontowane pomieszczenia. Po co? Dzięki temu łatwiej będzie nam ustalić, jak wiele niezbędnych przy remoncie materiałów (farb, gładzi, tapet etc.) będziemy potrzebować.


Kolejność poszczególnych prac

Kolejność poszczególnych prac remontowych ma bardzo istotne znaczenie, zwłaszcza jeśli będziemy przeprowadzać remont samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Niewłaściwa kolejność prac może nas narazić na bardzo nieprzyjemne niespodzianki, a także na dodatkowe i zbędne koszty. Prace remontowe powinny przebiegać w następującej kolejności:

  • prace glazurnicze,
  • kucie ścian,
  • modyfikacje w instalacji elektrycznej,
  • cyklinowanie podłóg,
  • malowanie drzwi i okien,
  • następnie ścian,
  • podłóg,
  • kładzenie wykładzin,
  • przyklejanie tapet.


Należyte przygotowanie się do samodzielnego remontu jest kluczem do powodzenia całego przedsięwzięcia. Jeśli zależy nam na bardzo dobrym efekcie finalnym, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby prace przebiegały w warunkach optymalnych.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce