Zastosowania dronów w budownictwie
2017-10-06 / Budownictwo / komentarzy

Drony kojarzone są głównie z planem filmowym lub uroczystościami ślubnymi. Jak się jednak okazuje, znajdują zastosowanie również w budownictwie.

 

Drony – hit rynkowy ostatnich lat

W przeciągu ostatnich kilku lat popularność dronów znacznie wzrosła: wykorzystuje się je w mediach, w przeprowadzaniu akcji ratunkowych, w realizacji zdjęć filmowych, do uwieczniania różnego rodzaju uroczystości i przyjęć, a także do celów czysto rozrywkowych. Drony okazały się prawdziwym hitem rynkowym i nic nie wskazuje na to, aby ich dobra passa miała się skończyć. Wciąż przybywa pomysłów na nowe zastosowania tych urządzeń. Ostatnio zaczęły one odgrywać bardzo ważną rolę w budownictwie – dzięki nim planowanie budowy i cały proces realizacji zleceń przebiega o wiele sprawniej i szybciej.

 

Do czego przydają się drony w budownictwie?

Ponad połowa dużych firm budowlanych używa w swoich operacjach dronów. Dzięki nim można sporządzić szczegółową mapę terenu przeznaczonego pod zabudowę. Dokładny widok z lotu ptaka pozwala mierzyć plac budowy, co okazuje się bardzo pomocne przy podejmowowaniu decyzji dotyczących poszczególnych etapów prac budowlanych. Dzięki dronom dowiemy się, na co powinniśmy na danym obszarze uważać, gdzie położyć fundamenty itd. Możemy szczegółowo rozplanować wszystkie fazy budowy, a w trakcie ich realizacji śledzić postępy i kontrolować pracę maszyn.

Gigant Bechtel znany z realizacji takich mega projektów jak nowy sarkofag w Czarnobylu czy Lotnisko w Dubaju, używa dronów na dużych projektach między innymi do pomiarów mas ziemnych i inwentaryzacji placu budowy. Na podstawie dokładnych modeli komputerowych są w stanie przeprowadzić niektóre pomiary 50 razy szybciej. “Według mnie, w ciągu następnych 3 lat drony będą latać nad każdym naszym projektem codziennie lub co tydzień” twierdzi Nate Fuller kierownik innowacji w Bechtel.

Ale to nie wszystko. Bezzałogowe maszyny, jeśli wyposażyć je w odpowiedni sprzęt, pozwalają wykonać mapę termiczną. Na podstawie takiej mapy możemy stwierdzić, jak wiele energii elektrycznej i cieplnej zużywają sfilmowane budynki, a co za tym idzie – ustalić, czy wymagają one modernizacji, czy też nie.

Drony znakomicie sprawdzają się również w przypadku wystąpienia niewidocznych dla oka uszkodzeń czy awarii (np. na dachach dużych obiektów przemysłowych). Pozwalają kontrolować na bieżąco stan takich budynków, a także identyfikować ewentualne pęknięcia (jeśli obiekt wykonany jest z betonu), ogniska korozji czy inne defekty.

Na sam koniec warto również wspomnieć o promocyjnych zastosowaniach dronów w budownictwie. Bezzałogowe statki powietrzne umożliwiają stworzenie efektownego filmu, prezentującego wybudowany obiekt z perspektywy lotu ptaka. Potencjalni nabywcy chętniej skorzystają z oferty, jeśli będą mogli przyjrzeć się nieruchomości w całej jej krasie.

 

Drony są więc bardzo przydatnymi urządzeniami o wysokiej wartości użytkowej. Stanowią bezprecedensowe novum i znajdują zarówno w budownictwie, jak również w innych branżach oraz sferach życiowych liczne zastosowania. Przedsiębiorstwa budowlane, zwłaszcza te zajmujące się realizacją szerzej zakrojonych projektów, mogą wiele skorzystać na bezzałogowych statkach powietrznych. Zastanawiasz się, gdzie mógłbyś pozyskać więcej informacji na temat tych urządzeń? Wejdź na stronę http://dronywbudownictwie.pl/ i pobierz darmowy raport opisujący możliwości wykorzystana dronów w budownictwie.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce