Inteligentny dom – najważniejsze zalety
2017-10-05 / Wyposażenie / komentarzy

Jeszcze całkiem niedawno na instalację inteligentnych rozwiązań mogli pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni. Obecnie, w dużej mierze z powodu dyrektyw Unii Europejskiej, inteligentne domy są już w zasięgu możliwości wielu z nas. Najwyższa pora przyjrzeć się ich zaletom.

Inteligentny dom to taki, który nie generuje niepotrzebnych strat energii. Dzięki automatyzacji i integracji systemów elektronicznych, pozwala na sterowanie temperaturą powietrza i wody, sam reguluje wentylację oraz zużycie energii świetlnej czy optymalizuje działanie klimatyzacji. Zautomatyzowanie urządzeń domowych daje nawet możliwość zdalnego operowania roletami czy zaprogramowania lodówki w taki sposób, żeby sama wysyłała zamówienie do sklepu internetowego, gdy kończy się nasza ulubiona żywność. Część tych systemów to, jak widać, gadżety, ale większość rzeczywiście umożliwia nam osiągnięcie najważniejszego – optymalizację zużycia energii. Mimo wszystko dla wielu z nas takie unowocześnienia brzmią jak zbędny luksus. Wystarczy jednak przejrzeć chociażby poradniki na temat domu i ogrodu, a przekonamy się, że zarówno trendy, jak i przepisy prawne ciągle zbliżają nas do rozwiązań energooszczędnych, ekonomicznych i ekologicznych. Jakie są ich pozytywne strony?

 

Wysoka oszczędność

Dzięki inteligentnym instalacjom uda nam się obciąć koszty utrzymania domu o około 30-50%. Oszczędzamy nie tylko energię, a co za tym idzie pieniądze, ale również czas. Po skonfigurowaniu ustawień wszystko możemy kontrolować, włączać, wyłączać i zmieniać za pomocą kilku kliknięć w telefonie lub pilocie.

 

Brak konieczności remontu

Nowoczesne technologie sprawiają, że omawiane tu systemy nie wymagają prowadzenia skomplikowanych prac instalacyjnych ani tym bardziej remontowych. Aby nasz dom mógł stać się domem inteligentnym, wystarczy standardowa instalacja elektryczna, którą uzupełnimy o odpowiednie urządzenia. Inteligentne systemy zarządzania są bezprzewodowe, nie trzeba się więc obawiać, że budynek spowije sieć kabli.

 

Zdalna kontrola

Właściciel może kontrolować to, jak funkcjonuje jego dom, nawet jeśli aktualnie znajduje się w pracy, na zakupach czy w dalekiej podróży. Wszystko dzięki temu, że domownicy mają stały dostęp do urządzeń i mogą nimi kierować za pomocą smartfonu lub tabletu. Jedyne, czego potrzebują, to połączenie z internetem.

 

Rozwiązania są coraz tańsze, a koszty instalacji szybko się zwracają

Zakup niektórych urządzeń wciąż wiąże się z dość wysokimi kosztami. Przykładowo rekuperator, czyli urządzenie odzyskujące ciepło z wywiewanego na zewnątrz powietrza, to konieczność zainwestowania od 1500 do 7000 złotych. Jeśli jednak sprzęt oraz wentylatory pracują efektywnie, koszt ten zwraca się po kilku latach. Niektóre z rozwiązań nie ponoszą za sobą aż tylu kosztów na starcie. Poza tym nie trzeba wszystkiego instalować jednocześnie. Dom możemy unowocześniać stopniowo, rozkładając w czasie poszczególne koszty. 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce