Jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui?
2017-10-05 / Aranżacje / komentarzy

To, jak czujemy się we własnym domu, przekłada się na wszystkie płaszczyzny naszego życia. Relacje z ludźmi czy przebieg kariery mogą ulec poprawie, gdy tylko przygotujemy pod to sprzyjający grunt. Ten grunt to feng shui – chińska praktyka planowania przestrzeni, która pozwala uwolnić dobrą energię.

Feng shui – dom źródłem dobrej energii

W dosłownym tłumaczeniu „feng shui” to „Woda i Wiatr”. Jego najważniejszym symbolem, a zarazem kluczową zasadą jest yin i yang. Feng shui jest stworzoną w Chinach, tradycyjną praktyką, według której planuje się rozkład przestrzeni mieszkalnej. Nie jest to jednak żaden styl aranżacyjny. Urządzanie mieszkania zgodnie z zasadami feng shui ma pewien bardzo konkretny cel – poprawę jakości życia.

Wyznawcy feng shui wierzą, że fundamentalny wpływ na ludzkie samopoczucie, sukcesy i pozytywne więzi z innymi ma sposób, w jaki zaaranżujemy swoje mieszkanie. Odpowiedni rozkład pokoi, sfer, kolorów, mebli i akcesoriów ma nam bowiem zapewnić niezmącony przepływ Chi – energii, która wprowadza do życia harmonię i polepsza jego jakość. Jak zatem powinien być urządzony nasz dom, by nie tylko mieszkało, ale i żyło nam się lepiej?

 

Yin i yang – harmonia w domu

Podstawowym wyznacznikiem w aranżacji pozostaje yin i yang. Yin oznacza tu spokój, bierność, poddanie się i słabość, natomiast yang to aktywność, siła, męstwo. Jak powinno się to przekładać na wygląd naszego mieszkania? Otóż musimy je tak rozplanować, by znalazły się w nim pomieszczenia przeznaczone wyłącznie na odpoczynek i wyciszenie oraz takie, w których będziemy nabierać siły i energii do życia. Przestrzenie te nie mogą się ze sobą mieszać.

 

Feng shui – plan zamiast przypadkowości

Ponadto mieszkanie powinno być podzielone na poszczególne sfery życia – rodzinę, związek, pracę, wiedzę itd. Prawidłowego podziału pomoże nam dokonać siatka bagua, która wyznacza 8 części domu, a każda z nich nawiązują do któregoś z 5 żywiołów – wody, ognia, metalu, drzewa i ziemi. Siatka może wydawać się początkowo skomplikowana, ale jej działanie w prosty sposób wyjaśni każdy poradnik na temat feng shui. Książki znajdziemy tu: http://livro.pl/ksiazki/poradniki/dom-i-ogrod.html.

Celem pozostałych zasad feng również pozostaje uzdatnienie przestrzeni mieszkalnej do pobierania i uwalniania energii Chi. Powinny one przekonać nawet sceptyków tej starożytnej praktyki.

Ważne jest, na przykład, by mieszkanie oczyścić ze wszystkiego, co zbędne. Bezużyteczne przedmioty stoją na drodze przepływu Chi i powodują pogorszenie samopoczucia u domowników. Tak samo niekorzystnie działają bałagan i brud. Niesamowicie istotną przestrzenią domową jest sypialnia, serce yin, a jej centralnym elementem łóżko. Łóżko nie powinno być umieszczone naprzeciwko lustra. Nie możemy też tak ustawiać mebli, by ich ostre krawędzie były w nie wycelowane. Z reguły wszędzie należy uważać na ostre krawędzie, gdyż zaburzają rozchodzenie się Chi. Energii sprzyja też dobre oświetlenie. 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce