Rolety rzymskie – elegancki substytut firanek
2017-09-26 / Wyposażenie / komentarzy

Rolety rzymskie stają się coraz bardziej popularne w polskich domach. Są bardzo stylowym elementem aranżacji wnętrz. Czym się różnią od innych zasłon okiennych i dlaczego warto je zamontować?

Wzorzyste firanki z różnymi, mniej lub bardziej efektownymi aplikacjami, jak również ciężkie zasłony wychodzą już stopniowo z mody. Zbytnio kłócą się z nowoczesnym minimalizmem. Zastępuje się je obecnie roletami rzymskimi, które są bardziej estetyczne i funkcjonalne. Z całą pewnością będą idealnym rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy chcąc zapewnić sobie wieczorem prywatność, za dnia lubią mieć niezasłonięty niczym widok na rozciągający się za oknem pejzaż.

 

Dlaczego warto je zamontować?

Rolety rzymskie pełnią tę samą funkcję, co rolety tradycyjne: chronią przed słońcem i zapewniają prywatność. Są jednak o wiele bardziej eleganckie i efektowne, mają większy potencjał aranżacyjny. Ozdabia się je frędzlami lub falbanką, przy podnoszeniu stylowo się układają. Szyte są z rozmaitych materiałów, najczęściej z tkanin nieprześwitujących. Ostatnio na szeroką skalę zaczęły się pojawiać w sklepach rolety rzymskie z cienkiej organdyny i woalu, przypominające pod wieloma względami udoskonalone firanki. Tym, co różni rolety rzymskie od tradycyjnych firan, jest sposób ich montażu, a także możliwość regulowania ich długości.

 

Budowa rolety rzymskiej

Roleta rzymska składa się z prostokątnych kawałków materiału, poprzedzielanych metalowymi rurkami. W zależności od zastosowanego w danym przypadku rozwiązania, albo w każdym z tych kawałków mieszczą się magnesy, albo też poszczególne fragmenty materiału połączone są ze sobą specjalnym sznurkiem – każda z opcji ma zapewnić użytkownikowi możliwość regulowania długości rolety. W sklepach z zasłonami okiennymi znajdziemy oprócz tego różne fasony, które również mają wpływ na ostateczną budowę konkretnego modelu. Notabene długość niektórych rolet rzymskich można regulować elektrycznie.

 

Czy roleta rzymska kłóci się z firaną?

Rolety rzymskie łączą w sobie cechy tradycyjnych firanek oraz rolet, a więc nie ma potrzeby zawieszania na karniszu dodatkowych zasłon. Roleta rzymska sama w sobie już wystarczającą dekoracją okienną, nie wymaga żadnych uzupełnień.

 

Jeśli znudziły Ci się tradycyjne firanki czy zasłony i chciałbyś wprowadzić coś nowego do swojego wnętrza – rolety rzymskie będą jak znalazł. Zapewnią Ci one prywatność, nie pozbawiając jednocześnie możliwości całkowitego odsłonięcia okien. Poza tym będą idealnie komponować się z resztą pomieszczenia.

 

Artykuł powstał na podstawie informacji zaczerpniętych z internetowego serwisu firmy Velux: www.velux.pl/produkty/rolety-i-markizy/rolety-plisowane.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce