Rolety zewnętrzne: dlaczego warto je zamontować?
2017-09-26 / Budownictwo / komentarzy

Rolety zewnętrzne pod wieloma względami przewyższają te tradycyjne, montowane wewnątrz budynku. Są o wiele skuteczniejsze w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, mają bardziej efektowny design, chronią również przed włamaniami. Są to niewątpliwe atuty.

Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne pełnią kilka niebagatelnych funkcji. Po pierwsze, są doskonałym zabezpieczeniem przed słońcem. Zbyt intensywne światło jest uciążliwe, zwłaszcza jeśli korzystamy z komputera, oglądamy telewizję czy bawimy się smartfonem. Poza tym w upalne dni zasłonięcie okien roletami daje zauważalną zmianę temperatury wewnątrz pomieszczenia. Po drugie, rolety zewnętrzne zapewniają solidną ochronę antywłamaniową. Po trzecie, są również skuteczną ochroną przed opadami atmosferycznymi oraz promieniowaniem UV. Po czwarte wreszcie, produkowane obecnie modele posiadają wysokie walory estetyczne, dlatego mogą służyć też jako efektowny ornament.

 

Montaż rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, montuje się na zewnątrz budynku, przed ramami okiennymi, do których przytwierdza się specjalne prowadnice (można je również przytwierdzić bezpośrednio do ściany budynku). Do nich z kolei przyczepia się główny element rolet zewnętrznych, zwany pancerzem (składa się nań kilka profili połączonych ze sobą w zwartą całość). Całym mechanizmem można sterować ręcznie bądź też przy pomocy specjalnych napędów, przy czym ta druga opcja jest rozwiązaniem o wiele wygodniejszym i bardziej praktycznym.

 

Rodzaje rolet zewnętrznych

Wyróżniamy kilka rodzajów rolet zewnętrznych:

  • natynkowe,

Cieszą się największą popularnością. Są niezwykle wytrzymałe i bardzo praktyczne. W ich przypadku skrzynkę roletową montuje się we wnęce okiennej lub na ścianie budynku.

  • podtynkowe,

W większym stopniu niż inne typy przylegają do okien, w związku z czym są skuteczniejsze w zatrzymywaniu ciepła w pomieszczeniu w okresie jesienno-zimowym. Istotną zaletą rolet podtynkowych jest to, że ich skrzynki są niewidoczne, przez co całość zyskuje na estetyce.

  • nakładane na ramę okienną.

Konstrukcje tego typu są integralnym komponentem okien, montowane są już na etapie budowy domu. Jeśli Twój wybór padnie na ten właśnie rodzaj rolet, licz się z tym, że aby je zamontować w gotowym już budynku, należałoby wymienić całe okna.

 

Rolety zewnętrzne to niewątpliwie bardzo dobre rozwiązanie aranżacyjne. Są one znacznie bardziej funkcjonalne od swoich wewnętrznych odpowiedniczek, które ani nie chronią przed włamaniami, ani nie zatrzymują ciepła w pomieszczeniu. Różnica daje się też zauważyć w okresie letnim, podczas upałów – pomieszczenia z oknami zasłanianymi roletami zewnętrznymi są chłodniejsze od tych zaciemnianych od wewnątrz. Biorąc pod uwagę wszystkie poczynione wyżej spostrzeżenia, należy przyznać roletom zewnętrznym zdecydowane pierwszeństwo.

 

Więcej informacji i szeroką ofertę rolet zewnętrznych znajdziesz na stronie VELUX.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce