Wybieramy najlepsze okna
2017-09-26 / Budownictwo / komentarzy

Bez ładnych okien nie ma ładnego domu. Są niczym przysłowiowa wisienka na torcie. Jakie okna wybrać do naszych czterech kątów? Poznajmy trzy ich rodzaje: drewniane, plastikowe oraz aluminiowe.

Okno jako zamknięcie ściany

Okno, obok drzwi, stanowi jeden z dwóch możliwych rodzajów zamknięcia otworu w ścianie. Konstrukcja ta składa się z szyby oprawionej w ramę i ościeżnicy, w której się ją montuje. Okna można dowolnie otwierać i zamykać, co służy nie tylko samemu zamknięciu otworu w ścianie, ale też oświetleniu. Wybierając okna, warto jednocześnie zdecydować się na współgrające z nimi parapety wewnętrzne i zewnętrzne oraz rolety wewnętrzne i ewentualnie zewnętrzne.

 

Okna oknom (nie)równe

Czy okna drewniane, plastikowe oraz aluminiowe różnią się czymś między sobą? Owszem, ale tylko i wyłącznie materiałem, z którego została wykonana ich rama i ościeżnica. Rzecz jasna, mogą się też różnić parametrami, takimi jak izolacyjność termiczna, akustyczność czy wentylacja.

 

Okna drewniane

Na okna drewniane składają się szyby zamknięte w drewnianej ramie i przymocowane do drewnianej ościeżnicy. To typ okien, który okazuje się bardzo mocny, ale ze względu na podatność na urazy mechaniczne czy pogodowe, wymagają zabiegów konserwacyjnych co jakiś czas. Stylowo najbardziej pasują do historycznych obiektów, secesyjnych kamienic i starych willi.

 

Okna plastikowe

Na okna plastikowe, a właściwie okna z PCV, czyli polichlorku winylu, składają się szyby zamknięte w plastikowej ramie i przymocowane do plastikowej ościeżnicy. "Plastiki" są trwałe, a do tego nie wymagają specjalnego dbania o nie, bo radzą sobie dobrze z urazami mechanicznymi i pogodowymi. Stylowo najbardziej pasują do postmodernistycznych obiektów, typowych bloków i nowych domków.

 

Okna aluminiowe

Na okna aluminiowe składają się szyby zamknięte w aluminiowej ramie i przymocowane do aluminiowej ościeżnicy. Okna te są bardzo sterylne i mają wysokie walory estetyczne. Stylowo najbardziej pasują do biurowców oraz galeriowców, aczkolwiek coraz częściej pojawiają się także we wszelkich innych obiektach.

Sprawdź najlepsze okna w Anex Okna.

 

Niefortunne legendy o oknach drewnianych

Na koniec warto obalić mit dotyczący okien drewnianych i wskazać na zaprzeczające mu fakty. Okna drewniane traktuje się jako najgorszy typ okien, ale nie są wcale ani lepsze, ani gorsze od okien plastikowych czy aluminiowych. Swoją obecną niesławę zawdzięczają temu, że kiedyś wyrabiano je z tanich materiałów. W obecnych czasach to się jednak zmieniło.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce