Kotły dwupaleniskowe ze sterownikami: co warto o nich wiedzieć?
2017-09-19 / Wyposażenie / komentarzy

W internecie możemy się dowiedzieć wielu rzeczy na temat kotłów dwupaleniskowych udoskonalonych sterownikami. O co tak naprawdę chodzi w sterownikach i czym się charakteryzuje kocioł dwupaleniskowy?

Sterownik z PID/ Fuzzy Logic

Czy rzeczywiście kotłowi zasypowemu potrzebne są sterowniki i dmuchawy? Wydawałoby się, że skoro elektronika jest taka dobra, to i w przypadku kotła znajdzie uzasadnione zastosowanie. Przyjrzyjmy się więc pracy sterowników w kotłach zasypowych.

Początkowo wszystko działało na zasadzie dwustanowych algorytmów: dmucha albo nie. Kiedy przestawało dmuchać, w kotle zbierał się dym, dlatego wprowadzono fazę dmuchania na stałe, ale ze zmieniającą się intensywnością – za co odpowiedzialny miał być sterownik PID. Zmiana intensywności nadmuchu pomagała utrzymywać stałą temperaturę wody. Po pewnym czasie PID zaczął być wypierany przez Fuzzy-Logic, który nie jest algorytmem sterowania, lecz modyfikacją wcześniej zastosowanych algorytmów.
Sterownik elektroniczny nie jest nieodzowny, chyba że warunkuje sterowanie zaworami lub pompami. Jeśli chodzi o kocioł zasypowy, to sam w sobie nie potrzebuje on sterowania – raz rozpalony może produkować większą lub mniejszą ilość ciepła. Kocioł nie został stworzony z myślą o utrzymywaniu stałej temperatury wody wychodzącej z niego; odpowiada jedynie za stałą temperaturę powietrza w pomieszczeniach, któremu to zadaniu żaden sterownik  nie jest w stanie sprostać.

Aby osiągnąć stałą temperaturę w kotle, nie potrzeba elektroniki. Znakomity rezultat można osiągnąć przy pomocy miarownika mechanicznego. Sterowniki kotłów zasypowych często mają za zadanie nie dopuścić do zgaszenia, a tymczasem powinny optymalizować sam proces spalania.

 

Kocioł dwupaleniskowy

Montowany w kotłach ruszt awaryjny został zaplanowany tak, by zadziałał w razie awarii podajnika lub sterownika. Dzięki temu rozwiązaniu można utrzymać w budynku odpowiednią temperaturę aż do przyjazdu serwisu.

Niektóre firmy w celach marketingowych rozpowszechniają mylną informację, że kocioł podajnikowy z rusztem awaryjnym to kocioł dwupaleniskowy. Tymczasem ruszt awaryjny nie stanowi pełnowartościowego paleniska! Taki kocioł podajnikowy (gdzie pali się na ruszcie awaryjnym) kopci i smoli, zwłaszcza gdy spalane jest drewno.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce