Wybieramy kabinę prysznicową
2015-07-07 / Wyposażenie / komentarzy

Kabina prysznicowa to oszczędność nie tylko wody, lecz także miejsca, co ma duże znaczenie w niewielkich łazienkach. Najnowsze modele charakteryzują się bardzo nowoczesnym designem.

Ze względu na umiejscowienie kabin, można podzielić je na:

Wolnostojące. Przeznaczone do dużych pomieszczeń, np. salonów kąpielowych. Sprzedawane są najczęściej wraz z baterią i brodzikiem i dostępne w wielu modelach.

Przyścienne. Zbudowane na planie półkola bądź prostokąta, opierają się o jedną ze ścian, na której zamontowana jest bateria.

Narożne. Najpopularniejsze na rynku, gdyż idealnie pasują do małych łazienek. Mogą być wpisane w ćwiartkę okręgu, kwadrat i inne wielokąty czy figury nieregularne. Składają się zazwyczaj z drzwiczek i jednej ścianki lub łuku ściany frontowej, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Wnękowe. Składają się tylko z drzwiczek - pozostałe ściany stanowi wnęka. Proste rozwiązanie i zarazem jedno z najtańszych: dlatego część użytkowników decyduje się na dobudowanie ścianki w łazience, by móc skorzystać właśnie z niego.

Montowane na wannach. Kompromis godny polecenia tym, którzy szukają rozwiązania typu „dwa w jednym”. Profil parawanów można dostosować do większości rodzajów wanien lub zdecydować się na ich całkowite zabudowanie, choć może być to pewnym utrudnieniem dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Kabina prysznicowa może być zamontowana na brodziku lub bezpośrednio na podłodze, choć niektóre modele dostępne są tylko w pierwszej wersji. Przy montażu podłogowym dużą zaletą jest brak progu, przez który trzeba przejść. Pamiętać należy tylko o umieszczeniu odpływu wody w niewielkim spadku, by umożliwić jej swobodną cyrkulację.

Profile kabin w większości zrobione są z aluminium metalicznie chromowanego lub barwionego na dowolny kolor. Ścianki i drzwiczki w tańszych modelach wykonane są z tworzyw sztucznych (akryl, polistyren), a w droższych z hartowanego szkła o grubości od 3 do 8 mm. Mogą być całkowicie przezroczyste, kolorowane, przydymione i mieć rozmaite faktury: kory, oszronionego szkła czy kratki. Warto nadmienić, że zastosowanie przejrzystych materiałów znacznie powiększa optycznie łazienkę, co ma duże znaczenie przy niewielkich metrażach - choć jednocześnie ten typ kabin jest najtrudniejszy do utrzymania w czystości ze względu na widoczność wszelkich zacieków i osadów.

Podstawy kabin mieszczą się w szerokim przedziale od 75x90 cm do 100x100 cm, choć możliwe są niestandardowe rozwiązania wykonywane na zamówienie. Wysokość to zazwyczaj 180-200 cm.

Producenci prześcigają się w wyposażaniu kabin w dodatkowe elementy, mające podnieść komfort kąpieli. Mogą to być np. dysze do masażu wodnego, urządzenie do masażu stóp, deszczownica, ogrzewanie, generator pary, oświetlenie diodowe, zegar z alarmem, elektroniczny panel, fotele i siedziska. Część z tych urządzeń nie ma wiele wspólnego z utrzymaniem higieny, ale wydatnie podnosi komfort użytkowania. 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce