Chcesz kupić kocioł węglowy? Uważaj na pułapki marketingowe!
2017-09-19 / Wyposażenie / komentarzy

Każdy, kto nosi się z zamiarem nabycia kotła węglowego, powinien zdawać sobie sprawę z pułapek marketingowych, jakie na niego czyhają. Jak ich uniknąć? Podpowiadamy poniżej.

Aby uniknąć pułapek marketingowych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które wypunktowujemy poniżej.

 

1. Wysoka sprawność kotła

Większość producentów pisze o sprawności sięgającej aż 89 %. Jest to nieprawda. Dlaczego? Przeważnie kotły dobrze zadbane osiągają maksimum 60%, reszta może sięgać 30,5%.

 

2. Stal kotłowa

Niektórzy producenci kotłów twierdzą, że stosują w produkcji blachę kotłową renomowanej huty. Jaka jest różnica między stalą kotłową a zwykłą stalą węglową? Ta pierwsza jest bardziej wytrzymała w wyższych temperaturach. Jeśli chodzi o kotły domowe, zalety stali nie są wykorzystywane, gdyż temperatura wody nigdy nie przekracza 100 ºC nawet w najgorętszych miejscach paleniska. Poza tym stal kotłowa jest dużo droższa od węglowej.

 

3. Grubość blachy

O minimalnej grubości blachy decydują rynkowe normy. Płaszcz wewnętrzny kotła powinien mieć grubość min. 5 mm, natomiast zewnętrzne ściany kotła 3-4 mm, a kanał spalinowy 4 mm. Im grubsza blacha, tym potencjalnie dłuższa żywotność kotła, ale związane jest to z wyższymi kosztami, ze względu na trudniejszy i dłuższy proces produkcji. Grubość 7-8 mm powinna być zastosowana jednak miejscowo, czyli tam, gdzie panują największe temperatury.

 

4. Jaki wymiennik: poziomy czy pionowy?

Jeśli chodzi o efektywność, to wymiennik pionowy daje większe korzyści, ale oba rodzaje mają swoje zalety, jak i wady. Wymiennik poziomy jest stosowany w produkcji częściej, jednak w kotle zasypowym nie jest wymagany, jeśli komora zasypowa jest dostatecznie duża. Wymiennik poziomy powinno się częściej czyścić, gdyż pył i sadza łatwo osiadają na poziomych półkach. Wymiennik pionowy  nie brudzi się tak szybko, bo pył znacznie trudniej osiada na pionowych ściankach. Można wykorzystać działanie zawirowaczy,  które polepszą odbiór ciepła ze spalin. Trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg zwiększa ryzyko szybszej korozji chemicznej.

 

5. Górne czy dolne spalanie?

Jeśli pojawia się informacja o dolnym lub górnym spalaniu, to aby sprawdzić jej wiarygodność, najlepiej rzucić okiem na przekrój, z którego dowiesz się, jaki w rzeczywistości jest rodzaj kotła. Patrz: Kotły kondensacyjne

 

6. Gwarancja 2- 3 lata i więcej

Przy podejmowaniu decyzji nie kieruj się długością gwarancji. Jeśli chodzi o blaszane kotły, gwarancja na szczelność kotła obejmuje 2-3 lata. Jeśli pojawiła się informacja o dłuższej gwarancji, to trzeba spełnić pewne warunki, np. jeśli twój kocioł wyposażony jest w zawór mieszający do podnoszenia temperatury wody powracającej, powinieneś wykonywać jego coroczne kosztowne przeglądy serwisowe, co może być niestety nieopłacalne. Warto zatem przed zakupem sprawdzić warunki dłuższej gwarancji.

 

7. Duża komora spalania

Uważana jest zazwyczaj za zaletę, ale chyba nie do końca słusznie. Pojemne komory, jak i duże drzwiczki są charakterystyczne dla kotłów górnego spalania. Kocioł zasypowy nie może mieć dowolnie dużej komory zasypowej, gdyż  o tym decyduje moc kotła. Zbyt pojemna komora może nam przyczynić wielu kłopotów.

 

8. System napowietrzania

System ten to seria otworów w bocznych ścianach kotła, którymi tłoczone jest powietrze w zasyp. Taki system może być przydatny przy spalaniu miału, przy używaniu innych paliw już niekoniecznie. Niestety węgiel czy drewno, w momencie gdy dostaną za dużo powietrza, rozpalają się zbyt szybko, powodując dymienie i straty (powodem jest dopalenie dużych ilości uwalnianych raptownie gazów). Ponadto gdy zasyp się wypala, a górne otwory zostają odsłonięte, zaczyna uciekać większość powietrza podawanego przez dmuchawę, co sprawia, że palenisko nadmiernie jest wietrzone i się wychładza.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce