Rodzaje farb do wnętrz - charakterystyka
2017-09-11 / Aranżacje / komentarzy

W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy różne rodzaje farb do wnętrz. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto poznać ich specyficzne właściwości, wady i zalety. Poszczególne typy farb nadają pomieszczeniom określony wygląd i charakter.

Farby akrylowe

Ich spoiwem jest żywica akrylowa. Nadają się do malowania prawie wszystkich pomieszczeń. Powierzchnie pokryte farbami akrylowymi stają się odporne na działanie czynników chemicznych. Elastyczne, wydajne, o dobrej przyczepności do podłoża, szybkoschnące – w ten sposób można opisać farby akrylowe. Łatwo się je nakłada, nie mają zapachu i nie szkodzą środowisku. Przepuszczają parę wodną, jednak przykrywają tylko niewielkie zarysowania.

 

Farby lateksowe

W ich składzie znajduje się więcej żywicy akrylowej. Są odporne na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne. Z łatwością uda się zmyć z nich zabrudzenia. Dlatego znakomicie sprawdzą się w kuchni lub w łazience. Przepuszczają parę wodną i pozwalają ścianom oddychać. Co więcej, doskonale kryją malowaną powierzchnię.

 

Farby winylowe

Należą do grupy farb emulsyjnych, podobnie jak dwa wcześniej opisane typy. Cechuje je trwałość i krótki czas schnięcia. Słabo przepuszczają parę wodną, dlatego nie powinno się malować nimi ścian łazienki. W dodatku bardzo szybko się ścierają.

 

Farby dekoracyjne

Pozwalają uzyskać ciekawą fakturę i niezwykłe efekty wizualne. Wspaniale imitują materiały takie jak drewno czy metale. Jednym z typów farb dekoracyjnych są farby mozaikowe, dzięki którym uda się stworzyć fantazyjne wzory i struktury. O rezultacie malowania ścian często decyduje technika ich nakładania.

 

Farba tablicowa

Zamienia ścianę w matową powierzchnię. Można po niej pisać i rysować kredą. Wszystko z łatwością się zetrze. Warto użyć farby tablicowej do pomalowania jednej ze ścian dziecięcego pokoju.

 

Farby magnetyczne

Zawierają cząsteczki żelaza. Pokrycie nią wybranej powierzchni pozwoli na przyczepianie do niej magnesów. Na farbę magnetyczną warto położyć inny typ farby – akrylową lub lateksową.

 

Farby fosforyzujące

Ich pigmenty absorbują światło. Dzięki temu świecą w ciemności. Stosuje się je na uprzednio pomalowane powierzchnie. Dzięki nim podniesiemy bezpieczeństwo w domu (pokrywając nimi np. stopnie schodów) albo zyskamy nietypowy element dekoracyjny.

Każda z farb odznacza się innym stopniem odporności na ścieranie, przepuszczalności wody, a także oferowanymi możliwościami. Gdy znasz już cechy poszczególnych typów substancji powłokotwórczych, z pewnością uda Ci się wybrać ten najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

 

Nie wiesz, jak zaaranżować wnętrze swojego domu lub mieszania? Dowiedz się więcej na blogu Kamila Nowaczyk.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce