Stwórz zielony obraz w swoim domu - zobacz, jakie to proste!
2017-09-11 / Aranżacje / komentarzy

Mech chrobotek jest na tyle prosty w obsłudze, że nawet dla amatorów opanowanie go nie będzie problemem. To idealna alternatywa dla roślin, które szybko usychają i są wymagające. Chrobotka możesz zostawić w spokoju i wyjechać nawet na miesięczne wakacje – po powrocie będzie wyglądał tak samo.

obraz-z-mchu.png

Zielony obraz – instrukcja obsługi

Od jakiegoś czasu bardzo popularne są ogrody wertykalne, czyli roślinność ułożona w pozycji pionowej (na ścianach). Choć to bardzo efektowna dekoracja, to jednak zarazem pracochłonna. Trzeba stale podlewać, czyścić i nawozić kwiaty. Jeśli nie masz czasu na pielęgnację rośliny, spróbuj zrobić w domu zielony obraz. Możesz też pokryć ścianę w całości panelami z mchu, ale wówczas najlepiej zamówić je u sprawdzonego dostawcy. Zielony obraz natomiast bez problemu wykonasz w domu – samodzielnie i niskim kosztem. Obraz z mchu przepięknie ożywi wnętrze i doda mu nieco energii nawet w ponure i zimne dni. Mech chrobotek jest już zaimpregnowany, więc nie będzie się rozrastał – można go układać w dowolne kompozycje. Szczególnie ciekawie wygląda wtedy, gdy wymiesza się kilka kolorów. Jasnozielony porost pięknie kontrastuje z ciemną zielenią, ale można też eksperymentować z innymi barwami. Do wnętrza urządzonego w beżu i brązie pasuje też mech naturalny przeplatany z farbowanym. Dlaczego? Wbrew pozorom kolor żywego chrobotka nie ma nic wspólnego z zielenią, przypomina raczej przybrudzoną biel. Można wymieszać kilka kępek jaśniejszych i ciemniejszych - dzięki temu obraz z porostu będzie wyglądał jeszcze ciekawiej.

Warto wiedzieć, że wszystkie barwniki używane do zmiany odcieni chrobotka są pochodzenia naturalnego, nie będą więc uczulać alergików.

 

Filmik instruktażowy

Do zrobienia zielonego obrazu potrzebujesz:

  1. Mchu chrobotka – najlepiej w kilku wersjach kolorystycznych. www.mechchrobotek.pl szczególnie poleca mieszankę trzech kolorów: spring green (jasna zieleń), natural (porost bez barwnika), moss green (ciemna zieleń). Do wypełnienia ramki o wielkości 25x25 centymetrów potrzeba około 50 gramów chrobotka. Na większą ramkę warto zamówić większą ilość – zielony obraz wygląda efektownie tylko wtedy, gdy mech jest ułożony dość gęsto. Sklep internetowy Mech Chrobotek oferuje mech na wagę od 50 gramów do 5 kilogramów.

mech-chrobotek-multicolored.png

  1. Obramowanie – porost ładnie komponuje się z drewnem, ale jeśli zależy komuś na zrobieniu ciekawego kontrastu, można też wybrać kolorowe ramki. Ważne jest to, żeby nie była to sama ramka, ale miała też wypełnienie w środku (np. płytę korkową).

  2. Taśma dwustronna.

  3. Plastry samoprzylepne (w przypadku małych ramek utrzymają maksymalnie 2 kilogramy, warto o tym pamiętać), gwoździe i młotek (w przypadku dużych ram).

Jak to zrobić?

  1. Do wnętrza ramki należy przykleić taśmę samoprzylepną w równych, niewielkich odstępach. Taśmy musi być dużo, żeby chrobotek bez problemu utrzymał się po podniesieniu obramowania.

  2. Po oderwaniu folii zabezpieczającej należy przykleić mech chrobotek. Trzeba robić to dość równomierne – warto mieszać kolory, żeby uzyskać realistyczny efekt.

  3. Na koniec wystarczy zawiesić ramkę na ścianie.

 

Co zrobić, żeby zielony obraz się nie psuł?

Zrzut ekranu 2017-09-06 o 06.04.05.png

W zasadzie nie musisz nic robić. Jedyny warunek jest taki, że  wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna sięgać powyżej 40%, ale w naszym klimacie to standardowa wartość, dlatego raczej nie będzie z tym problemu. Jeśli jednak zauważysz, że mech zaczyna wysychać (łatwo to poznać po dotyku – nawilżony jest bardzo miękki, wysuszony staje się kruchy), zamontuj w pokoju nawilżacz powietrza. Zielony obraz będzie ładnie wyglądał nie tylko w salonie czy w przedpokoju, ale również w łazience. Tam dodatkowo będzie pochłaniał nadmiar wilgoci, dzięki czemu powstrzyma rozprzestrzenianie się grzybów. Zaimpregnowany mech nie jest wymagający, dlatego nie trzeba się nim zajmować w żaden inny sposób.

Porost z www.mechchrobotek.pl to najlepszy ze wszystkich gatunków mchów, które można przerobić na zielone ściany. Dlaczego? Różni się on nieco strukturą od mchu polskiego, a ponadto ze względu na swój wygląd jest pożądany na całym świecie. Przede wszystkim jednak zachwycają jego właściwości dekoracyjne. Warto również odnotować, że można go wykorzystać na wiele sposobów (od małych ozdób po panele ścienne).

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce