Szlifierka kątowa – wszystko, co chciałbyś wiedzieć o tego typu sprzęcie
2017-06-23 / Budownictwo / komentarzy

Takie elektronarzędzia jak szlifierka kątowa to niezastąpiony sprzęt w realizacji wielu prac budowlanych, robót remontowych lub wykończeniowych. Jeśli masz w sobie żyłkę majsterkowicza, z pewnością docenisz użyteczność i wielofunkcyjność tego, w gruncie rzeczy niedrogiego, elektronarzędzia.

Jak sama nazwa wskazuje, szlifierki to sprzęt przeznaczony do szlifowania i wygładzania powierzchni różnych materiałów. W przypadku szlifierek kątowych, ich nazwa może być jednak nieco myląca. Szlifierka kątowa jest bowiem narzędziem wykorzystywanym przede wszystkim do cięcia twardych materiałów, takich jak metal, beton czy ceramika. Dopiero w drugiej kolejności jest to sprzęt używany do szlifowania i to jedynie wybranych, najtwardszych materiałów. Szlifierek kątowych używa się m.in. do zgrubnego wygładzania konstrukcji metalowych, ale nigdy dla nadawania im wysokiego poziomu gładkości. W tym celu częściej wykorzystywane są inne rodzaje szlifierek, na przykład szlifierki oscylacyjne lub taśmowe, a także polerki.

 

Zastosowania szlifierek kątowych

Podstawowe zastosowanie dla tego typu narzędzi to prace konstrukcyjne i remontowe, zwłaszcza te związane z wykonaniem zbrojenia, z przygotowaniem jakiegoś rodzaju konstrukcji metalowej czy obróbką elementów betonowych. W warunkach domowych, szlifierka kątowa może być narzędziem użytecznym w realizacji bardziej złożonych prac remontowych, które mogą wiązać się z koniecznością wyburzenia części ścian, docinania płytek ceramicznych czy wygładzenia elementów konstrukcji metalowych obecnych w mieszkaniu, na przykład na tarasie lub na balkonie. Szlifierki kątowe to także niezastąpione narzędzie w rękach blacharza lub mechanika samochodowego. Jeśli planujesz samodzielnie remontować swoje auto, szlifierka kątowa jest tym narzędziem, w które warto zainwestować w pierwszej kolejności.

 

Rodzaje szlifierek kątowych

W sprzedaży znajdziemy wiele różnych wersji szlifierek kątowych. Zwykle różnią się one od siebie oferowaną mocą silnika, średnicą tarczy oraz obecnością lub brakiem dodatkowych funkcji, które mogą wpływać na komfort i szybkość pracy. Zasadniczo tego typu elektronarzędzia możemy podzielić na trzy różne kategorie.

Pierwsza kategoria to sprzęt przeznaczony do realizacji nieskomplikowanych prac remontowo-wykończeniowych. Takie szlifierki kątowe zwykle spotyka się w przedziale mocy od 450W do 900W. Urządzenia tego typu najczęściej wyposażone są w tarcze o średnicy 115mm i rzadko kiedy oferują dużą ilość dodatkowych funkcjonalności. Druga kategoria to sprzęt przeznaczony do realizacji drobnych prac budowlanych i warsztatowych. W tej kategorii elektronarzędzi znajdziemy szlifierki o mocy rzędu 600-1200W i średnicy tarczy do 125mm. Do urządzeń tego typu dokupić możemy wiele różnych akcesoriów (typów tarcz), które zwiększają zakres możliwych do wykonania robót. Trzecia kategoria szlifierek kątowych to elektronarzędzia do zastosowań w pełni profesjonalnych, do ciężkich prac budowlanych i prac związanych z obróbką metali. W tej grupie szlifierek dominować będą sprzęty o mocy sięgającej 2600W w szerokim zakresie średnicy tarcz (od 180mm do 230mm).

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce