Jak zaoszczędzić na budowie domu?
2017-06-22 / Budownictwo / komentarzy

Wybudowanie własnego domu jest poważnym krokiem, do podjęcia którego należy się dobrze przygotować. Wymaga nie tylko poświęcenia znacznej ilości czasu i energii, ale również, a może przede wszystkim – pieniędzy. Co do tego ostatniego – na wiele sposobów można przy budowie zaoszczędzić.

Należy jednak oszczędzać z rozmysłem, mając na uwadze dobro zarówno swoje, jak również pozostałych domowników. Nie powinno się przedkładać niskiej ceny nad jakość poszczególnych materiałów czy rozwiązań aranżacyjnych. Poniżej podpowiadamy, na czym warto, a na czym nie warto oszczędzać.


Jaką działkę wybrać?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej działki pod zabudowę, powinieneś wiedzieć, że tereny posiadające już plan zagospodarowania oraz zaadaptowane na potrzeby budowy budynków są na ogół znacznie droższe niż np. grunty rolne. Jeśli chciałbyś zaoszczędzić na budowie domu, kup działkę nieprzystosowaną jeszcze do zabudowy i samodzielnie zatroszcz się o przekwalifikowanie jej na teren zdatny do użytku.

 

projekt

Projekt domu BW-36 wariant JGC1051


Projekt domu: gotowy czy indywidualny?

Zaoszczędzić możesz również na projekcie domu, wybierając spośród dostępnych na rynku rozwiązań gotową już ofertę. Projekty domów tanich na ogół są nieduże, mają zwartą, prostą bryłę oraz dach dwuspadowy, który jest najprostszy i najtańszy w budowie. Unikając ich modyfikacji i budowy dodatkowych elementów, takich jak wykusz czy lukarna, pozbędziesz się kolejnych wydatków. Bogactwo możliwych do zrealizowania projektów na polskim rynku gwarantuje, że z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.


Jaką firmę budowlaną wybrać?

Na brak przedsiębiorstw zajmujących się robotami budowlanymi nie można w Polsce narzekać. Mnogość dostępnych chociażby w internecie ofert może przyprawić potencjalnego klienta o zawrót głowy. Firma jednak firmie nierówna – różnią się one od siebie nie tylko zakresem, ceną i jakością wykonywanych usług, ale czasami również stosunkiem do zleceniodawców. Na takie aspekty warto zwracać uwagę. W sieci funkcjonuje wiele forów i serwisów, na których możesz zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat konkretnych przedsiębiorstw. Jeśli już dokonasz wyboru, nie omieszkaj dokładnie przeanalizować proponowanej ci oferty. Porównaj ceny poszczególnych usług z ofertą innych podmiotów funkcjonujących na rynku i sprawdź, czy nie lepiej będzie zrezygnować z pewnych usług na rzecz ofert konkurencyjnych. W ten sposób można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

 

projekt

Projekt domu Ralf G1 WRC2610


A może samodzielnie?

Z całą pewnością wybudowanie domu systemem gospodarczym (samodzielnie) pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy. Na ten krok powinny się jednak decydować wyłącznie osoby mające pewne doświadczenie w tego typu pracach – w przeciwnym razie przedsięwzięcie może zakończyć się fiaskiem. Jest jeszcze opcja pośrednia: możemy zatrudnić specjalistów do wykonania niektórych tylko prac, wymagających większego obeznania.

 

Czy można zaoszczędzić na materiałach budowlanych?

Jak najbardziej. Warto korzystać z dostępnych na rynku rabatów i promocji. Wiele firm budowlanych oferuje materiały budowlane po niższych cenach dla tych klientów, którzy zdecydują się nabyć wszystkie artykuły niezbędne do budowy domu w ich sklepie. Zaopatrywanie się w jednej firmie pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas – nie musimy bowiem jeździć od jednego punktu sprzedaży do drugiego w poszukiwaniu potrzebnych rzeczy.


Jak więc widzisz, zaoszczędzić na budowie domu można na wiele różnych sposobów. Nie musisz stosować się do wszystkich zaproponowanych powyżej wskazówek, możesz uwzględnić tylko niektóre. Rozsądne zarządzanie budżetem ustrzeże cię przed niepotrzebnymi wydatkami i pomoże ci w pomyślnym doprowadzeniu budowy do końca.

 

Zdjęcia: extradom.pl

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce