Blat czy szafka pod umywalkę - co wybrać?
2017-05-25 / Aranżacje / komentarzy

Aranżacja łazienki jest nie lada wyzwaniem. Nie jest już ona tylko pomieszczeniem sanitarnym, ale również ozdobą naszego mieszkania. Powinna być modna, stylowa oraz funkcjonalna.

Niezależnie od tego, czy urządzacie swoją łazienkę w stylu klasycznym, czy nowoczesnym, będziecie musieli zdecydować się na wybór umywalki. Wbrew pozorom ma ona kluczowe znaczenie w wystroju całego pomieszczenia.

 

Na czym postawić umywalkę?

Przy kupnie umywalki pierwsze, co powinniśmy wziąć pod uwagę, to sposób jej montażu – do wyboru mamy wiele opcji. Na którą się zdecydować?

Najpopularniejszą dzisiaj opcją jest umywalka zamontowana na szafce. W tym przypadku kluczowe znaczenie będzie miało dopasowanie do siebie umywalki i szafki, dlatego też najlepiej zdecydować się na zakup obu u jednego producenta. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba koniecznie pamiętać o zabezpieczeniu przestrzeni między umywalką/blatem a ścianą, przy której ta jest zamontowana – zbieranie się tam wody może bardzo szybko uszkodzić mebel. Umywalki montowane na szafkach to pewne i sprawdzone rozwiązane, które łączy modny i stylowy wygląd z funkcjonalnością, dając nam miejsce na przechowywanie wielu łazienkowych niezbędników.

Drugie rozwiązanie to umywalka ustawiona bezpośrednio na blacie – zyskuje ono coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób, które marzą o łazience urządzonej w nowoczesnym stylu. Największą zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że umywalkę można zamontować na wiele różnych sposobów.

Zanim jednak przejdziemy do wyboru samej umywalki, należałoby zastanowić się nad blatem. Najważniejszy jest materiał, z którego blat został wykonany. A zdecydować możemy się na:

  • lakierowaną płytę MDF,
  • kamień, granit, łupek oraz marmur,
  • materiały kompozytowe, które przypominają kamień,
  • płyty karton – gips lub OSB,
  • drewno,
  • szkło połączone z ceramiką.

Jeżeli już zdecydujemy się na konkretny blat, przyjdzie pora na wybór samej umywalki. Powinniśmy kierować się naszymi indywidualnymi gustami oraz wystrojem całego pomieszczenia. Oto możliwości, które mamy do wyboru:

  • Umywalka ustawiona bezpośrednio na blacie

To ciekawe i modne rozwiązanie, jednak ma pewną wadę – tego typu umywalki rzadko bywają szkliwione z tyłu, dlatego jeżeli nie chcemy dosuwać jej do ściany, a za umywalką zamierzamy powiesić lustro – może to być nieestetyczne.

  • Kołnierz nad blatem

Ten rodzaj umywalki częściowo wpuszczony jest w blat, a nad nim widać jedynie górną jej część. To rozwiązanie idealnie wpasuje się do nowoczesnych i minimalistycznych łazienek.

  • Umywalka podblatowa

Czyli taka, która  w całości znajduje się pod blatem. Daje wrażenie schludności i ciekawie wygląda.

 

Podsumowując

Wybór umywalki, tak jak aranżacja całej łazienki, to kwestia bardzo indywidualna. Na rynku znajdziemy dziesiątki gotowych rozwiązań, które możemy w dowolny sposób łączyć. Ważne, aby zachować jednolitość – nie ma nic gorszego niż łazienkowa mieszanka kilku stylów.

Jeżeli planujesz remont łazienki lub jedynie wymianę niektórych jej elementów, takich jak blat czy umywalka -  sprawdź blaty łazienkowe w Defra.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce