Inteligentny dom ­– niezbędne elementy
2017-05-19 / Budownictwo / komentarzy

To, co jeszcze do niedawna było jedynie nieziszczalną fantazją i pojawiało się tylko w literaturze sience-fiction na prawach czystej fikcji, przyoblekło się w realne kształty. Nowoczesne mieszkania w coraz większym stopniu stają się zautomatyzowane. Co powinno się znaleźć w tzw. inteligentnym domu?

Inteligentny dom – co to znaczy?

Mianem inteligentnego domu określa się budynki wysoko zaawansowane pod względem technicznym; posiadające system czujników i detektorów oraz system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami elektrycznymi. Mechanizm funkcjonowania inteligentnego domu polega na reagowaniu systemu na dane pochodzące z czujników i detektorów. Dzięki tym ostatnim budynek samoczynnie może włączać i regulować intensywność np. klimatyzacji (w zależności od temperatury panującej wewnątrz, jak i na zewnątrz). Inteligentne instalacje umożliwiają również zarządzanie ogrzewaniem za pośrednictwem pilota, automatyczne zamykanie i otwieranie bram oraz furtek podwórzowych, sterowanie oświetleniem, zawiadywanie roletami bądź żaluzjami, a także wszelkimi urządzeniami silnikowymi. A to tylko niektóre udogodnienia.

W dłuższej perspektywie czasowej szereg rozwiązań technologicznych charakterystycznych dla inteligentnego domu prowadzi do zminimalizowania kosztów eksploatacji oraz znacznej poprawy warunków mieszkaniowych. Dane statystyczne wskazują, że dzięki inteligentnym instalacjom za ogrzewanie można płacić nawet do 40% mniej!


Co powinno się znaleźć w inteligentnym domu?

W Polsce stosunkowo mało jest domów wyposażonych w inteligentne instalacje. Tego typu rozwiązania techniczne wkraczają dopiero na polski rynek. Na jakie funkcjonalności decydują się najczęściej Polacy? Poniżej wypunktowujemy te najbardziej popularne:

  • sterowanie klimatyzacją, oświetleniem, roletami okiennymi oraz ogrzewaniem,
  • zdalne sterowanie zraszaczem w ogródku,
  • przycisk NOC, służący do wyłączania naraz wszystkich lamp w domu,
  • zdalny monitoring domu i podwórka,
  • sterowanie systemem alarmowym.

Z wieloma ciekawymi nowinkami technologicznymi na rynku inteligentnych instalacji można się zapoznać na stronie: https://el12.pl/automatyka,k329. Znajdziemy tam m. in. zestawy sterowania bezprzewodowego, przekaźniki elektromagnetyczne, transformatory, separatory sygnału wejściowego, a także wiele innych przydatnych akcesoriów i urządzeń, które są w stanie znacznie poprawić warunki mieszkaniowe.


Mimo że inteligentne instalacje nie są jeszcze w Polsce szeroko rozpowszechnione, to jednak powoli torują sobie drogę do marketingowego sukcesu. Są doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego, stylowego designu. Trendy rynkowe wskazują na to, że prawdopodobnie już niedługo z ekskluzywnego produktu staną się standardowym wyposażeniem każdego mieszkania.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce