Oświetlenie salonu – jakie wybrać?
2017-05-17 / Aranżacje / komentarzy

Oświetlenie pomieszczenia jest jednym z czynników, które decydują o jego klimacie. W zależności od naszych potrzeb decydujemy się na takie a nie inne natężenie światła i jego koloryt. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów oświetlenia.

  1. Klasyczny żyrandol

Jak sugeruje przymiotnik „klasyczny”, taki rodzaj oświetlenia sprawdzi się w eleganckim salonie, nawiązującym swoim stylem do tradycyjnego pojęcia estetyki. Skórzane fotele, ciemne regały, klasyczne witryny, w których przechowujemy okazjonalną zastawę... W takiej aranżacji sprawdzi się żyrandol o wykończeniu nawet mosiężnym, który będzie nawiązywał do rozwiązań wnętrzarskich pochodzących jeszcze z czasów naszych dziadków. Ktokolwiek lubi styl vintage w jakiejkolwiek postaci, będzie z takiego elementu w salonie zadowolony. Warto jednak pamiętać, że w nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji taki sposób oświetlenia zupełnie się nie sprawdzi.

 

  1. Nowoczesne lampy sufitowe

To właśnie takie lampy są charakterystyczne dla minimalizmu. Mają zazwyczaj jeden lub dwa kolory, od klasycznej czerni i bieli po krzykliwą czerwień. Ich wzory są proste, geometryczne. Nie są to lampy wiszące. Umiejscawia się je tuż przy samym suficie. W dwóch przypadkach zasadne jest zamocowanie takiej lampy, która ze względu na swój kształt jest delikatna i mało widoczna na pierwszy rzut oka. Mianowicie wówczas, gdy design pomieszczenia jest jednolity i spokojny, koncentruje się na określonej gamie kolorów i nawiązuje do art deco. A także wówczas, gdy wystrój pomieszczenia jest krzykliwy (by nie potęgować tej krzykliwości ogromną lampą wiszącą, najlepiej zdecydować się właśnie na lampę sufitową).

 

  1. Odważny design

Tutaj możemy znaleźć wachlarz przeróżnych wzorów. Choć lampy, o których mowa, należą do rodziny nowoczesnych, nie mają w sobie nic z minimalizmu. Są to stylowe, widoczne żyrandole. Mają różne kolory i kształty. Do tej kategorii zaliczają się także innowacyjne „wynalazki”, jakie możemy powiesić w pokoju dziecięcym, na przykład unikatową lampę w kształcie motocykla czy oryginalną kulę z kryształków.

 

  1. Oświetlenie dodatkowe

Salon to miejsce spotkań całej rodziny i przyjmowania gości, owszem. Czasem bywa tak, że wieczorową porą nie jest nam potrzebne intensywne, górne światło. Oglądamy telewizję, prowadzimy kameralne rozmowy przy kawie czy winie… Wtedy przydałoby się coś delikatnego, nastrojowego. Nastrojowe światło możemy uzyskać na różne sposoby. Możemy np. zamontować lampy podłogowe, stołowe lub ścienne. Niektóre z nich posiadają system regulacji intensywności światła, którą dostosowujemy do swoich oczekiwań.

Więcej na: https://planetalamp.com/lampy-wiszace-zyrandole.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce