Jak założyć monitoring przed domem?
2017-05-11 / Budownictwo / komentarzy

Zamontowanie monitoringu na zewnątrz domu z pewnością znacznie poprawi poziom naszego bezpieczeństwa. Jednak jaki rodzaj monitoringu wybrać i jak zabrać się za jego instalację? Wszystkie najważniejsze wskazówki znajdziesz poniżej.

Jaką kamerę wybrać?

Kamery, których używa się do montażu monitoringu, dzielą się na dwa rodzaje: analogowe i cyfrowe. Różnią się one przede wszystkim jakością rejestrowanego obrazu oraz standardem zapisu. Kamery cyfrowe (nazywane również kamerami IP) nagrywają obraz o zdecydowanie większej rozdzielczości, dzięki czemu można dostrzec więcej szczegółów. Do zalet kamer IP należy także zaliczyć możliwość zdalnego sterowania za pomocą przeglądarki czy specjalnego programu oraz mniejszy rozmiar zapisywanych na dysku plików video.

Wyróżniamy również kamery uniwersalne (których specyfikacja pozwala na rejestrowanie obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy) bądź przeznaczone wyłącznie do użytku dziennego. Warto też pamiętać o odporności takiego sprzętu na wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne oraz ewentualne zniszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest montaż kamery ze zmiennymi obiektywami, która pozwala na lepsze dopasowanie monitoringu do konkretnej sytuacji. Na przykład zastosowanie szerokokątnego obiektywu znacznie poszerza pole widzenia, z kolei kamera obrotowa bez problemu obejmie  swoim zasięgiem obszar, który musiałby być rejestrowany przez kilka zwykłych kamer.

 

Pozostały osprzęt

Kolejnym ważnym urządzeniem jest rejestrator pozwalający na zapis danych pochodzących z kamer. Warto zwrócić uwagę na ilość wejść pozwalających na podłączenie kamer oraz ich rodzaj. Istnieją modele mające zarówno wejścia cyfrowe, jak i analogowe, a także wersje z obydwoma typami.

Warto również zadbać o dodatkowy dysk, umożliwiający zapis danych po zapełnieniu pamięci wbudowanej. Oczywiste jest, że im większy dysk, tym większy może być rozmiar rejestrowanego pliku. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy przez dłuższy czas przebywamy poza domem.

Istotną kwestią jest z pewnością wybór modulatora, który jest urządzeniem pozwalającym na podgląd obrazu bezpośrednio z poziomu monitora czy telewizora bez konieczności zapisywania plików na dysku. Jest to możliwe dzięki zainstalowaniu specjalnego oprogramowania na komputerze lub - w przypadku telewizorów - zaprogramowaniu podglądu na kanale. Oprogramowanie komputerowe pozwala m.in. na połączenie z telefonem komórkowym i na podgląd z wielu kamer naraz.

 

O czym należy pamiętać przy montażu?

Podstawowym krokiem, na który powinniśmy się zdecydować na samym początku, jest dokładne zaplanowanie rozmieszczenia kamer. Należy precyzyjnie określić, jaki obszar mają monitorować; trzeba wziąć pod uwagę miejsca, w których znajdują się okna, drzwi i bramy, a także wartościowe przedmioty. Każda kamera musi być usytuowana w taki sposób, aby uwzględniać wszelkie potencjalne przejścia i obszary, w których może znaleźć się intruz.

Kamery, które chcemy zamocować na zewnątrz, należy zaopatrzyć w specjalne wodoodporne obudowy. Dostępne w zestawie z kamerami uchwyty posiadają szeroki zakres regulacji pozwalający na dogodne dobranie odpowiedniej pozycji i zapewnienie optymalnego kąta widzenia. Przewody łączone są za pomocą złącz BNC.

Należy wyznaczyć miejsce, w którym zostaną podłączone wszelkie przewody z kamer oraz czujników, a także rejestrator, panel sterowania oraz zasilanie całego układu. Najlepiej gdyby wszystkie połączenia i cały osprzęt mieścił się w specjalnej skrzynce. Dopiero na końcu zajmujemy się instalacją wszelkich elementów i próbami uruchomienia całego systemu.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce