Montaż instalacji elektrycznej w domu
2017-05-11 / Budownictwo / komentarzy

Montaż instalacji elektrycznej nie jest prostym zadaniem, choćby z tego względu, że układ tego typu musi gwarantować użytkownikom pełne bezpieczeństwo, szczególnie jeśli w domu przebywają małe dzieci. Oto kilka wskazówek, które znacznie ułatwią cały proces montażu.

Jak umieszczać przewody?

Jeśli chodzi o okablowanie, to najczęściej używane są przewody płaskie. Instaluje się je we wcześniej przygotowanych bruzdach za pomocą specjalnych, drobnych uchwytów. Jeśli chcemy zastosować szersze przewody, wówczas montaż będzie wykonywany za pomocą blaszek aluminiowych z użyciem niewielkich kołków rozporowych.

Innym, bardziej czasochłonnym i droższym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych rurek, którymi zostaną poprowadzone przewody. Mimo mniejszej opłacalności tego typu rozwiązania jest ono zalecane zwłaszcza wówczas, gdy istnieje ryzyko uszkodzenia przewodu podczas wykonywania prac remontowych w pomieszczeniu.

Podczas montażu instalacji elektrycznej warto zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie przewodów. Najlepiej jeśli tworzą one układ zamknięty, co eliminuje ryzyko odcięcia prądu we wszystkich gniazdach w razie ewentualnego przerwania ciągłości przewodu. Konieczne jest także zastosowanie puszek, w których będą znajdowały się połączenia przewodów. Puszka daje również dobry dostęp do układu w przypadku awarii. Nie należy łączyć przewodów poprzez skręcanie, gdyż jest to rozwiązanie niebezpieczne. Do tego typu połączeń stosuje się specjalne złączki umożliwiające późniejszą kontrolę całej instalacji.

 

Bezpieczeństwo

Aby uchronić układ elektryczny przed skutkami ewentualnej awarii instalacji wodnej, powinno się montować przewody powyżej rur wodociągowych. Jeśli montujemy układ w pomieszczeniu, w którym ryzyko porażenia prądem jest wysokie (np. kuchnia czy łazienka), wszystkie włączniki i gniazda powinny być wodoodporne. Również warto wyznaczyć specjalne strefy, w których nie będą one zakładane (np. w pobliżu prysznica lub wanny). Częstym rozwiązaniem jest również umieszczanie włączników na zewnątrz łazienki.

W przypadku gdy rurociągi wykonane są z metalu, niezbędne będzie  podłączenie uziemienia do baterii znajdujących się w pomieszczeniu. Zlikwiduje to ryzyko porażenia w razie zetknięcia się wadliwego przewodu z metalowymi rurami. Kiedy jednak instalacja wykonana jest z tworzywa sztucznego, bateria nie może być uziemiona, gdyż skutki ewentualnego porażenia byłyby wówczas znacznie poważniejsze. A to dlatego, że w razie zetknięcia się ze źródłem prądu nasze ciało będzie głównym elementem stawiającym opór jego przepływowi.

 

Skorzystanie z pomocy specjalistów

Wykonanie poprawnie działającego i bezpiecznego układu elektrycznego na własną rękę nie jest łatwym zadaniem, dlatego w niektórych przypadkach warto skorzystać z pomocy fachowców, zwłaszcza wtedy, gdy układ jest skomplikowany. Istnieją firmy zajmujące się projektowaniem instalacji elektrycznych oraz ich montażem, np. firma GeekNet działająca na terenie całej Polski. Korzystając z usług specjalistów, unikniemy wszelkich niedociągnięć, a nasza instalacja będzie zaprojektowana profesjonalnie i z uwzględnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Zasady tutaj przedstawione znacznie ułatwią wykonanie trwałego układu elektrycznego, który będzie służył przez długie lata i zapewni bezpieczeństwo zarówno nam, jak i członkom naszej rodziny.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce