Maszyny budowlane niezbędne przy budowie domu jednorodzinnego
2017-04-05 / Budownictwo / komentarzy

Budowa domu to skomplikowany i długotrwały proces. Na szczęście można go znacznie ułatwić i przyspieszyć za pomocą profesjonalnego sprzętu. Sprawdź, jakie maszyny potrzebne są podczas budowy domu!

Jednym z najważniejszych sprzętów, niezbędnych na każdym placu budowy, jest koparka. Pozwala znacznie oszczędzić czas prac budowlanych oraz poradzić sobie z zadaniami, które nie mogą być wykonane ręcznie. Ponieważ jej zakup jest bardzo kosztowny i nie opłaca się w przypadku stawiania pojedynczego domu, najlepszym rozwiązaniem jest jej wypożyczenie. Można rozważyć również wynajem minikoparki do mniejszych prac budowlanych.

Niezbędnym uzupełnieniem koparki jest ładowarka, która ułatwia zebranie i wywiezienie z terenu budowy zalegającego gruzu lub ziemi, co pozwala na bieżąco oczyszczać przestrzeń i ułatwia prowadzenie na niej pozostałych prac. Potrzebne mogą okazać się także różnego typu spycharki, ułatwiające usunięcie śmieci oraz betoniarki czy zagęszczarki, przygotowujące materiał pod budowę. Firmy budowlane często korzystają również z wywrotek oraz różnego typu akcesoriów do robót ziemnych. Nie wszystkie maszyny są w równym stopniu potrzebne na każdej budowie – zależy to w głównej mierze od rodzaju materiału, z którego powstaje dom oraz stopnia jego wykończenia. Niezależnie od tego kryterium, najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie większego sprzętu lub skorzystanie z usług firmy, która wlicza jego użytkowanie w cenę budowy.

Większe maszyny uzupełniają mniejsze akcesoria: szlifierki, wkrętarki, piły, listwy do wygładzania betonu czy młoty wyburzeniowe. Nie są one już tak kosztowne – można więc zdecydować się na zakup, zwłaszcza że zwykle okazują się potrzebne również przy pracach wykończeniowych. Tym niemniej wciąż możemy je wypożyczyć, co pozwoli znacznie ograniczyć całkowite koszty budowy oraz umożliwi szybki zwrot sprzętu, kiedy okaże się nam dłużej niepotrzebny.

Spis najważniejszych maszyn:

  • roboty ziemne: koparka, ładowarka, wywrotka
  • budowa i instalacja: zagęszczarka, betoniarka, wiertarka, młot wyburzeniowy lub udarowo-obrotowy, wkrętarka, szlifierka, piła, przecinarka, frezarka, listwa do wygładzania betonu, aparat spawalniczy
  • prace wykończeniowe: akcesoria do malowania i czyszczenia, odkurzacz, zamiatarka.
Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce