Meble ekologiczne
2015-07-07 / Wyposażenie / komentarzy

Kupujący bardzo często kładą główny nacisk na cenę mebli - jest to w pełni zrozumiałe. Jednak nie zawsze przekłada się ona na przyjazny nastrój wnętrza i zdrowie domowników.

Wiele produktów, dostępnych na rynku meblarskim, zawiera szkodliwe substancje chemiczne: barwniki, formaldehyd czy preparaty ognioodporne. Mogą one wywoływać alergie i złe samopoczucie. Niestety, nie istnieją odgórne normy ekologiczne czy oznakowania dla mebli – w przypadku niektórych modeli trudno ustalić, w jaki sposób zostały wykonane i skąd pochodzą. Na szczęście coraz częściej możemy natknąć się na produkty z naturalnych tworzyw: moda na ekologię zapanowała również w branży wyposażenia wnętrz.

Meble ekologiczne wyróżniają się przede wszystkim bezpieczeństwem użytkowania. Stosowany w nich biały klej nie jest szkodliwy dla człowieka, zaś w miejsce syntetycznych lakierów używa się naturalnych olejków lub wosku pszczelego. To produkty przyjazne środowisku, odporne na działanie wilgoci. Poszczególne elementy mebli (siedziska, oparcia itp.) wykonywane są z naturalnych surowców: słomy, kokosa, lateksu z 95% naturalnego kauczuku, zaś dodatki (tapicerka, poduchy) – z lnu, bawełny, wełny owczej, konopii, moheru, trawy chińskiej itd. Takie materiały nie zawierają sztucznych substancji, nie wywołują podrażnień i alergii. Są przyjazne dla człowieka i środowiska.

Warto pamiętać, że ekologia to nie tylko naturalność, lecz także ponowne wykorzystanie surowców. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się meble powstałe na zasadzie recyklingu – w odróżnieniu od tych „tradycyjnych”, wykonanych z drewna tropikalnego, nie przyczyniają się do stopniowego zaniku lasów. To bardzo oryginalne, designerskie produkty, wykonane np. z palet czy starych ogrodzeń, cechujące się niepowtarzalnym wzornictwem. W Polsce ich sprzedażą zajmują się głównie niewielkie prywatne firmy, oferujące zakup przez Internet.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup mebli ekologicznych i zależy nam na produktach wysokiej jakości, warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model posiada oznakowanie FSC oraz Öko-Control, stosowane przez europejskie salony oferujące ekologiczne wyposażenie wnętrz. Takie produkty są nie tylko przyjazne środowisku, lecz także wyjątkowo trwałe i bezpieczne dla zdrowia.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce