Budujemy łazienkę krok po kroku
2017-03-30 / Budownictwo / komentarzy

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Dlatego warto zadbać o to, aby nie tylko prezentowała się jak najlepiej, ale również należycie spełniała swoje funkcje użytkowe. Od czego zacząć planowanie łazienki?

Podziel łazienkę na 3 obszary

Im większa przestrzeń do zagospodarowania, tym łatwiej jest zaaranżować łazienkę. Duże pomieszczenie umożliwia wyodrębnienie 3 obszarów:

  1. sanitarny (na który składają się sedes i bidet),

  2. kąpielowo-pielęgnacyjny (który tworzą: wanna, umywalka oraz kabina prysznicowa),

  3. suchy (wypoczynkową).

W małej łazience z oczywistych względów te 3 obszary będą na siebie nachodziły i mieszały się ze sobą, ale przy racjonalnym rozplanowaniu poszczególnych elementów można osiągnąć zadowalający efekt.

Pierwsze, co powinieneś zrobić, to zaopatrzyć się w ołówek i papier milimetrowy. Jeśli nie chcesz w toku budowania łazienki napotkać nieprzezwyciężalnych problemów technicznych, powinieneś sporządzić najpierw wstępny plan pomieszczenia. Jeśli brakuje ci zdolności plastycznych, wytnij z kolorowych katalogów zdjęcia interesujących cię sprzętów i mebli, a następnie powklejaj je w odpowiednich miejscach na papierze milimetrowym. Pamiętaj, aby pozostawić nieco wolnej przestrzeni wokół umywalki, bidetu, sedesu, kabiny prysznicowej oraz wanny – w przeciwnym razie narazisz się na wiele długich lat niewygody.


To tu, to tam, a tamto...

Po sporządzeniu wstępnego planu i zdecydowaniu się na określone sprzęty i meble należy pogłówkować trochę nad ich dokładniejszym rozmieszczeniem. Jeśli w twojej przyszłej łazience jest okno, nie montuj pod nim umywalki – niewyraźne odbicie w oknie nie zastąpi ci przecież lustra. Jeśli to możliwe, nie umieszczaj pod nim również wanny – w ten sposób oszczędzisz sobie trudu i nerwów związanych z czyszczeniem szyb. Jeśli odległość między drzwiami a przeciwległą ścianą wynosi co najmniej 60 cm, w wolnym kącie możesz postawić pralkę. Jeśli 70 cm, przy przeciwległej ścianie bez problemu zamontujesz standardowej wielkości sedes.

Chciałbyś umieścić w rogu kabinę prysznicową? Żaden problem – pod warunkiem, że odległość między drzwiami a przeciwległą ścianą sięga co najmniej 90 cm. Pamiętaj również o tym, że drzwi powinny otwierać się na zewnątrz!


Instalacje, urządzenia sanitarne, ściany i podłogi

Po dokładnym rozplanowaniu wszystkich potrzebnych elementów przychodzi nieuchronnie kolej na montaż instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego odpływu liniowego (przykładowe odpływy liniowe znajdziesz tutaj: https://tanialazienka.com/odplywy-liniowe.html). Następnie należy w uprzednio wyznaczonych miejscach zainstalować urządzenia sanitarne, a także wykończyć podłogę i ściany. Jeśli zastanawiasz się nad elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, zaczekaj z układaniem podłogi – najpierw zatroszcz się o źródła ogrzewania. Ściany i podłogę w łazience najczęściej wykłada się płytkami ceramicznymi, rzadziej gresem i kamieniem, a jeszcze rzadziej – drewnem egzotycznym. Po wykończeniu podłogi oraz ścian pozostaje już tylko zamontować półki i wypełnić pozostałą przestrzeń meblami.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce