Najpopularniejsze materiały, z których produkuje się umywalki łazienkowe
2017-03-23 / Wyposażenie / komentarzy

Jednym z najczęściej okupowanych miejsc w łazience jest umywalka - to przy niej codziennie myjemy zęby, ręce, układamy włosy i wykonujemy inne czynności. Służy nie tylko mieszkańcom, ale niejednokrotnie również gościom.

Ważne, aby jej kształt był dopasowany do pomieszczenia i potrzeb użytkowników, a wymiary odpowiednio szerokie i głębokie. Poza tym umywalka powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, łatwa do pielęgnacji, trwała i estetyczna. Z jakich materiałów produkuje się współczesne umywalki łazienkowe?

Dzisiejsze umywalki różnicuje się ze względu na następujące parametry: wielkość, materiał, z którego są wykonywane, sposób montażu, styl oraz przystosowanie do różnych typów baterii. Do produkcji umywalek wykorzystuje się przede wszystkim ceramikę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby były one z drewna, szkła czy ze stali. Jakie materiały wykorzystywane są w produkcji umywalek i jakie są ich właściwości?

 

Ceramika

Pierwsze skojarzenie, które przychodzi każdemu na myśl, kiedy mowa jest o umywalkach, to biała, ceramiczna misa. Oczywiście ceramika jest najpopularniejszym i najbardziej dostępnym materiałem do produkcji umywalek (przykład znajdziesz tutaj). Ceramika jest twarda, odporna na kamień i rdzę, wysoką temperaturę i związki chemiczne, posiada też dużą odporność na wszelkie zarysowania. Powierzchnie umywalek ceramicznych są łatwe w pielęgnacji, ich mankamentem jest jednak to, że łatwo je stłuc - i to nie tylko w trakcie transportu, ale np. jeśli upuścimy na nią coś ciężkiego podczas wykonywania codziennych czynności.

Biała, ceramiczna misa to oczywiście pierwsze skojarzenie, ale istnieją także umywalki ceramiczne, które są kolorowe czy malowane, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

 

Stal

Zlewozmywak z metalu to bardzo popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o kuchnię. Inaczej jest z łazienką - tutaj raczej nie zobaczymy tego materiału. W łazience chcemy najczęściej stworzyć przyjemny klimat, a zimny metal może w tym przeszkadzać. Należy jednak pamiętać, że metalowe umywalki są o wiele tańsze od tych wykonanych z innych materiałów. Stal jest higieniczna, odporna na uszkodzenia i łatwa w pielęgnacji, a w odpowiedniej aranżacji może wyglądać bardzo stylowo.

 

Kamień

Kamień czy drewno to materiały naturalne, dlatego też można powiedzieć, że w aranżacji wnętrz, a zwłaszcza łazienek, nastąpił zwrot w kierunku natury. Umywalki są produkowane m. in. z takich rodzajów kamienia jak piaskowiec, marmur, granit czy onyks. Kamienne umywalki wprowadzają do łazienek elegancję i nieszablonowość. Wygląd kamiennych umywalek jest niepowtarzalny, trzeba jednak pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i chronić przed oddziaływaniem szkodliwych czynników.

 

Szkło

Szkło wydaje się najbardziej delikatnym z powyższych materiałów, ale należy zauważyć, że do produkcji umywalek używane jest wyłącznie szkło hartowane. Szkło jest popularnym materiałem, szczególnie w stylu nowoczesnym. Jedną z największych wad szklanych umywalek jest to, iż są podatne na wszelkie zabrudzenia oraz osadzanie się kamienia. Nie jest to jednak regułą, gdyż zazwyczaj pokrywa się je specjalną powłoką, która sprawia, że kamień i zabrudzenia nie osadzają się na przedmiocie.

Innymi ciekawymi materiałami, z których produkuje się umywalki, są: drewno, corian oraz mniej szlachetne tworzywa sztuczne. Pamiętajmy o tym, że estetyka, owszem, jest bardzo ważna, ale jeśli chodzi o łazienkę, powinna ona iść w parze z zastosowaniami prakycznymi. Umywalka ma nam posłużyć jak najdłużej, dlatego wybierzmy taką, która najlepiej zda egzamin.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce