Najważniejsze inwestycje biurowe ostatnich lat w Warszawie
2017-01-23 / Nieruchomości / komentarzy

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów warszawskiego pejzażu są liczne biurowce, które w ostatnich latach zwłaszcza na Woli wyrastają jak grzyby po deszczu. W ubiegłym roku powierzchnie biurowe w Warszawie przekroczyły — uwaga, uwaga! — 5 mln m2.

Biurowa Warszawa z roku na rok rośnie w siłę. Służewiec jako najbardziej zaawansowana pod tym względem dzielnica zyskał sobie w ciągu ostatnich kilku lat poważnego konkurenta w prężnie rozwijającej się Woli. W roku 2016 ekspansję tego regionu przypieczętowała ceremonia otwarcia najwyższego biurowca w Polsce:

 

Warsaw Spire

Warsaw Spire jest 46-piętrowym wieżowcem o łącznej powierzchni ok. 100 000 m2, sąsiadującym z dwoma mniejszymi wysokościowcami, liczącymi sobie 55 m wysokości i tworzącymi z nim całościowy kompleks. Budynki zostały zaprojektowane przez belgijską firmę architektoniczną M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners oraz Polsko-Belgijską Pracownię Architektury „Projekt”. Obiekt przy akompaniamencie fajerwerków został oficjalnie oddany do użytku 12 maja 2016 roku.

 

Innovation Park

Imponujący, efektowny biurowiec położony w samym sercu Warszawy, przy ul. Kruczkowskiego. Do realizacji projektu stworzonego przez Biuro Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates przystąpiono zimą 2012 roku, budowa trwała dwa lata, do lutego 2014 r. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 53 000 m2, przy czym większą jej część, bo aż 23 000 m2, zajmują biura. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą tego budynku jest jego ultranowoczesny wygląd, który może posłużyć przedsiębiorstwom różnego rodzaju za atrakcyjną wizytówkę. Wynajmem lokali użytkowych w Innovation Park zajmuje się firma IQ Investments.

 

West Station II

Prace budowlane nad West Station II co prawda jeszcze trwają, ale zgodnie z planem już w tym roku dobiegną końca. Powierzchnia biurowa w 13-piętrowym budynku ma wynosić 38 000 m2. W pobliżu znajduje się Dworzec Zachodni, co będzie bardzo dużym udogodnieniem dla pracowników mieszkających w innych dzielnicach, gdyż umożliwi im to sprawne przemieszczanie się między biurem a domem, bez konieczności trwonienia czasu w korkach. Brzozowy zagajnik na dziedzińcu przydaje miejscu uroku i stwarza przyjazną atmosferę. Wysokościowiec według oficjalnych zapowiedzi zostanie oddany do użytku jesienią 2017 r.

 

Gdański Buisness Center II

8-piętrowy biurowiec zlokalizowany w Śródmieściu, o łącznej powierzchni użytkowej sięgającej 52 000 m2. Prace nad obiektem ruszyły w roku 2014 i trwały bez mała dwa lata. Nad realizacją początkowej fazy projektu czuwała firma E&L Architects, nad kolejnymi stadiami natomiast ­— pracownia architektoniczna Hermanowicz Rewski Architekci. W promieniu 44 m od obiektu znajduje się bliźniaczy kompleks budynków biurowych Gdański Business Center, nieco dalej piętrzy się gmach M2. Na parterze mieszczą się lokale gastronomiczne i sklepy. Naokół budynku rozciąga się ogólnodostępny plac rekreacyjny z bujną roślinnością.

 

Wymienione powyżej obiekty nie wyczerpują wprawdzie wszystkich znaczących inwestycji, które możemy odnotować w ciągu ostatnich kilku lat na warszawskim rynku powierzchni biurowych, ale niewątpliwie plasują się w czołówce. Prognozy inwestycyjne na najbliższą przyszłość, o których napomyka lokalna prasa i branżowe serwisy internetowe, wróżą stolicy dalszy dynamiczny rozwój tego sektora gospodarczego.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce