Oświetlenie do kuchni: co wziąć pod uwagę?
2017-01-19 / Wyposażenie / komentarzy

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Nie tylko dlatego, że zaświadcza ona pośrednio o statusie społecznym. W końcu to właśnie tam przygotowujemy posiłki dla rodziny czy gości.

Odpowiednio zaaranżowana i oświetlona kuchnia sprawi, że gotowanie stanie się dużo przyjemniejsze i wygodniejsze, a w związku z tym przygotowywane przez nas dania będą smakować i wyglądać lepiej.

Oświetlenie kuchenne można dobrać na wiele różnych sposobów, w zależności od wystroju pomieszczenia, rozstawu mebli i sprzętów, a przede wszystkim indywidualnych potrzeb gospodyni lub gospodarza.

 

Różne rodzaje oświetlenia w kuchni

Pierwszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia ogólnego – czyli lampy wiszącej w centralnym punkcie pomieszczenia. Pozwala ona równomiernie rozjaśnić całą kuchnię, jednak ma też swoje wady. Po pierwsze, do tego typu lamp potrzebne będą mocniejsze żarówki, co oczywiście wiąże się z większymi kosztami. Poza tym blaty i szafki zazwyczaj przytwierdzane są do ścian, więc będą rzucać cień na nasze miejsce pracy. Nie wpłynie to dobrze ani na nasze oczy, ani na jakość przygotowywanych przez nas potraw.

Dlatego też niezbędne będzie zainstalowanie w kuchni źródeł światła miejscowego, skupionego na najważniejszych punktach pomieszczenia. Trzeba pamiętać o dokładnym doświetleniu:

  • kuchenki,
  • blatu,
  • stołu kuchennego,
  • zlewozmywaka.

 

Różne miejsca, różne światło

Oświetlenie powinno być dobrze dopasowane do każdej części kuchni. Np. światło padające na blat powinno rozjaśniać dokładnie całą jego powierzchnię, bo skoro już żyjemy zgodnie z zasadą „wiem, co jem”, warto byłoby też widzieć to, co będziemy spożywać. Jeśli więc chodzi o blat, najciekawszy efekt da nam oświetlenie podszafkowe, które w efektowny i stylowy sposób rozjaśni naszą kuchnię.

Warto też pamiętać o odpowiednim doświetleniu szafek, tak by widzieć ich wnętrze po otwarciu. Idealnie sprawdzą się tu lampki halogenowe, zamontowane w środkowym punkcie każdej z szafek. Jeśli meble kuchenne są przeszklone, warto byłoby zamontować wewnątrz nich niewielkie lampki, dzięki którym nasza zastawa będzie się pięknie prezentować na tle całości.

Jeśli w kuchni mieści się również stół jadalny, trzeba pamiętać o jego dokładnym doświetleniu. Wystarczy odpowiednio go ustawić, tak aby znajdował się w zasięgu centralnego źródła światła. W małych kuchniach wystarczy zamontować nad stołem kinkiet. Częściej spotyka się jednak lampę wiszącą lub obniżenie sufitu w tym miejscu i zastosowanie lampek halogenowych.

 

Światło odbite

Ten efekt polega na skierowaniu źródła światła bezpośrednio na sufit. Odbite odeń światło równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie. To rozwiązanie pomaga uniknąć cieni i dobrze oświetlić kuchnię w stonowany sposób. Najlepiej sprawdza się w mniejszych kuchniach, ponieważ optycznie je powiększa.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce