Jakie szambo betonowe wybrać?
2016-11-16 / Budownictwo / komentarzy

To dylemat, przed jakim stają właściciele nowo budowanych domów na terenach niekanalizowanych. O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę z firmy dostarczającej szamba w całej Polsce.

Na pytanie: Jakie szambo betonowe wybrać do swojego domu? odpowiada specjalista, Mirosław Zegarek z firmy ABC Szamba betonowe:

Każdy, kto buduje dom, powinien wiedzieć, jakie zużycie wody aktualnie generuje jego rodzina. Jeśli będziemy znać tę wielkość, będziemy mogli przewidzieć, co ile będziemy wzywać wóz asenizacyjny do wypompowania szamba. Aby dowiedzieć się, jakie jest aktualne zużycie wody w domostwie, wystarczy zerknąć na wodomierz. Jeśli go nie posiadamy, możemy posiłkować się statystykami, które mówią, że rodzina czteroosobowa miesięcznie zużywa 8-10 m3 wody, jednocześnie generując taką samą ilość ścieków.

Drugą rzeczą, którą należy sprawdzić przed zakupem, jest to, jakie wozy asenizacyjne obsługują naszą okolicę. Najlepiej zadzwonić bezpośrednio do firm reklamujących się w naszym miejscu zamieszkania i zapytać o takie szczegóły, jak sposób rozliczania (za objętość ścieków czy sam przyjazd) czy pojemność wozów.

Firmy asenizacyjne przeważnie preferują rozliczanie za przyjazd – niezależnie od tego, czy szambiarka wypompuje 6 m3 czy 10 m3, zapłacimy tę samą kwotę. Nie będzie więc sensu decydować się na zakup zbiornika o pojemności 6 m3, jeżeli w okolicy jeździ szambiarka o pojemności 10 m3 – z prostej matematyki wynika, że pieniądze wydane na większy zbiornik zwrócą się nam w przeciągu 4-5 przyjazdów.

Podobnie nie ma sensu instalować zbiornika o pojemności 10 m3, jeżeli w okolicy jeździ szambiarka, która ma pojemność 6 m3 – oczywistym jest, że nie wypompuje do końca zalegających ścieków.

Pozostaje jeszcze wiele innych spraw, które są równie istotnie, jak na przykład wybór: zbiornik jednokomorowy czy dwukomorowy? Te i inne informacje opisane zostały na stronie: Szamba betonowe forum.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce