Toaletka – zbytek czy przeżytek?
2016-10-29 / Wyposażenie / komentarzy

Najbardziej kobiecym meblem nie jest wcale wypełniona po brzegi szafa, skryta gdzieś w przepastnej garderobie. To miano należy się toaletce! Paradoksalnie nieco już zapomnianej i uznawanej za niepotrzebny zbytek.

Historia poczciwej i eleganckiej toaletki sięga XVIII wieku. Oczywiście damy już wcześniej korzystały z mebla będącego jak gdyby pierwowzorem toaletki. Siadały bowiem przy zwykłym stoliku, wzbogaconym o kilka szufladek, i tam poprawiały sobie koafiurę. W końcu jednak ktoś wpadł na pomysł, aby do blatu takiego stolika na stałe przymocować lustro. Tak właśnie rozpoczęły się dzieje toaletki, jaką znamy dziś – z obowiązkowym zwierciadłem i mnóstwem schowków na kosmetyczne cacka.

 

Arystokratka wśród mebli

Toaletka w takim właśnie wydaniu szybko zyskała popularność w całej Europie. Nie tylko wśród dam, jak można byłoby przypuszczać. Także panowie z wyższych sfer chętnie korzystali z funkcjonalnych toaletek (niektóre ich typy były nawet wyposażone w specjalny zbiornik na wodę, służącą przemywaniu twarzy). Najbardziej znanym na owe czasy propagatorem męskiej elegancji był George Bryan „Beau” Brummell, czołowy dandys brytyjskiej arystokracji. Przed toaletką spędzał on podobno całe godziny.

Toaletki największym uznaniem cieszyły się w Wielkiej Brytanii i we Francji. Początkowo Francuzi okrywali mebel sztywnym płótnem, zwanym u nich „toile”. O ile więc użytkowanie toaletki spopularyzowali Brytyjczycy, to etymologia jej nazwy jest już typowo francuska. Toaletka przeszła w ciągu dziesięcioleci wiele przemian stylistycznych. XVIII- i XIX-wieczni projektanci dokładali wszelkich starań, aby była sprzętem wytwornym i imponującym, lubili komplikować jej konstrukcję i mnożyć detale. Początkowo lustro było ukrywane pod zamykającym się blatem, dopiero z czasem zaczęto je eksponować. Bardzo modne stały się toaletki z lustrem typu psyche – w przechylnej, ruchomej ramie. Przez dziesięciolecia toaletkę ozdabiano intarsjowaniami, a nawet elementami ze złota. Był to mebel przebogaty w formie. XX-wieczny styl art déco nadał toaletce geometryczne kształty i zdecydowanie skromniejszy charakter. Zamiast bogatych zdobień jej najbardziej reprezentacyjną częścią stało się olbrzymie lustro, często wyposażone w dwa mniejsze po bokach. Pojawiła się też hollywoodzka wersja tego mebla – prosta, ale otoczona rzędami żarówek, jak z gwiazdorskiej garderoby.

 

Toaletka zapomniana

Co możemy powiedzieć o współczesnych toaletkach? Niestety dziś jest to mebel pozostający jedynie w sferze marzeń większości kobiet lubiących dbać o swój wygląd. Toaletka jest poniekąd towarem deficytowym – w salonach meblowych pojawia się z rzadka, ale my sami nie tworzymy na nią popytu. Do toaletki przylgnęła łatka zbytecznego mebla, a przy okazji też symbolu próżności. W wielu domach stare toaletki stoją smętnie w przedpokojach, służąc za przechowalnię dla różnych bibelotów, niekoniecznie związanych z rytuałami pielęgnacyjnymi. Wspólna sypialnia nowoczesnej pary nie zawsze sprzyja poza tym obecności toaletki – na wskroś kobiecego mebla. A nie w każdym mieszkaniu jest miejsce na wydzielenie niewielkiej chociażby garderoby, gdzie taki element miałaby o wiele większą rację bytu. Jej szczęśliwe posiadaczki wręcz powinny sprawić sobie taki luksus.

Najmodniejsze obecnie toaletki wnoszą do wnętrza powiew romantyzmu. Mają zwykle delikatne, smukłe kształty. Blaty często osadzone są na lwich nóżkach, pomalowane lub oklejone przeważnie na biało. Wieńczy je okrągłe, przechylne lustro, otoczone przez niewielką liczbę małych szufladek i półeczek. Oprócz takiej możemy mieć też toaletkę na wskroś nowoczesną – z podświetlanym lustrem i utrzymaną w minimalistycznym stylu.

Toaletkę kupimy w Internecie, w niektórych sklepach meblowych lub w sklepie z antykami. Nietrudno też zrobić ją własnoręcznie. Wystarczy, że będziemy dysponować nieużywanym sekretarzykiem lub niedużym biurkiem, na blacie którego postawimy eleganckie okazałe lustro oraz skrzyneczki i pudełka na bibeloty.


 

Elżbieta Gwóźdź

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce