Jak dbać o drewniane meble?
2016-10-17 / Wyposażenie / komentarzy

Drewniane meble mają kilka niepodważalnych zalet. Są przede wszystkim trwałe, solidne i pięknie się prezentują. Będą długo uświetniać wnętrza naszych domów, pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Meble z drewna są jednak wymagające. Nie wystarczy przetrzeć ich byle jaką szmatką.

Meble z płyt paździerzowych, wiórowych czy pilśniowych są stosunkowo tanie i lekkie, a do tego nie musimy wkładać szczególnego wysiłku w ich pielęgnację. Za ich zakupem przemawia wiele zalet, ale czy można się nimi zachwycać, tak jak zachwycamy się porządnym sekretarzykiem z litego drewna, antycznym biurkiem czy hebanową komodą? Naturalny drewniany mebel jest czymś więcej niż tylko użytecznym sprzętem. Zasługuje więc na odpowiednią pielęgnację.

 

Czyszczenie i konserwacja

Drewno nie lubi wody. Co najwyżej drewno lakierowane można przetrzeć szmatką z mikrofibry zwilżoną wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła. W przypadku większych zabrudzeń meble drewniane lakierowane lepiej czyścić za pomocą specjalnie stworzonego do tego celu środka. Kupując go, pamiętajmy jednak, aby dostosować jego rodzaj do rodzaju lakieru, jaki pokrywa powierzchnię naszych mebli. Drewno możemy bowiem polakierować na połysk lub mat. Środek czyszczący powinien być dobrany do rodzaju lakieru i efektu, jaki ten daje. Meble z lakierem trzeba myć regularnie, bo brud i kurz bardzo lubią się na nich osiadać, a zanieczyszczenia łatwo wnikają w szczeliny.

Zakaz używania wody obowiązuje przy wszystkich innych typach powierzchni drewnianych. Drewno bejcowane czyścimy specjalnymi preparatami, najczęściej produkowanymi na bazie alkoholu. Meble woskowane wymagają czyszczenia przeznaczonym do tego woskiem (nakładamy go okrężnymi ruchami!). Olejowane natomiast pielęgnujemy przy użyciu miękkiej, czystej ściereczki, lekko nasączonej tym samym olejem, którym zostały pokryte.

Preparatu czyszczącego nigdy nie nakładamy bezpośrednio na powierzchnię. Najpierw nasączamy nim czystą, najlepiej nieużywaną dotąd ściereczkę. W większości rodzajów wykończenia sprawdzą się ściereczki bawełniane i z mikrofibry lub, ewentualnie, miękkie gąbki.

Po czyszczeniu mebel należy pokryć warstwą ochronną, zapobiegającą nadmiernemu osiadaniu się na nim brudu i kurzu oraz niszczeniu powierzchni. Poza tym przy użyciu środka do konserwacji usuniemy niewielkie zarysowania.

 

Do wszystkiego, czyli do niczego

Jak już wiemy, nawet drewno lakierowane powinno być czyszczone specyfikiem, którego skład i właściwości odpowiadają rodzajowi wykończenia, jaki daje lakier. Nietrudno się więc domyślić, że produkty typu „2 w 1” (które mają jednocześnie czyścić i dawać warstwę ochronną), „do wszystkich rodzajów drewna” i „uniwersalne” mogą narobić nam więcej szkód niż pożytku. Istnieje na przykład ryzyko odbarwienia drewna.

 

Antyki – specjalne traktowanie

Stare meble potrzebują wyjątkowej, subtelnej pielęgnacji. Nie czyśćmy ich standardowymi środkami do czyszczenia mebli drewnianych, a tym bardziej tzw. uniwersalnymi środkami do drewna, bo to istny grzech. W sklepach znajdziemy produkty stworzone specjalnie do starych, wysłużonych i wrażliwych sprzętów. One same jednak nie wystarczą. Antyki należy regularnie odkurzać, a do czyszczenia i konserwacji używać szmateczki z irchy.

 

Coś miłego dla każdego mebla

Nie tylko stare meble mogą liczyć na specjalne względy ze strony właścicieli. Wyszukane zabiegi pielęgnacyjne znajdują zastosowanie również w odniesieniu do sprzętów nowych, nietkniętych patyną czasu. Meble lakierowane warto od czasu do czasu wypolerować naturalnym woskiem pszczelim. Meble dębowe uzyskają pełnię koloru, jeśli tylko przetrzemy je ciepłym piwem. Natomiast meble hebanowe, drogocenne i luksusowe dobrze jest czyścić roztworem z wina i oliwą (w proporcji 5:1). Lite drewno lubi z kolei naturalną żywicę, olej lniany i wosk pszczeli. W pielęgnacji większości rodzajów mebli drewnianych sprawdzi się też wazelina, ale raczej nie eksperymentujmy z oliwką dla dzieci. Warto też pamiętać, że mebli nie czyścimy w dowolny sposób, ale wzdłuż słojów.


 

Elżbieta Gwóźdź

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce