Czym różni się spalanie górne od spalania dolnego?
2016-09-26 / Budownictwo / komentarzy

Czasami zastanawiamy się, dlaczego jedne kotły c.o. bardzo dymią, zatruwając środowisko, a inne nie. Najczęściej winą obarczamy węgiel i jego złą jakość. Tymczasem jest to efekt różnej techniki spalania węgla.

 

Spalanie górne

 

To najbardziej naturalny sposób naśladujący proces spalania w ognisku. Najpierw rozpalamy drobne elementy łatwopalne (papier, gałązki, drewno). Potem dokładamy większe kawałki. Podobnie jest w piecach spalania górnego. Rozpalamy drewnem, potem dokładamy stopniowo kawałki drewna i na koniec, po uzyskaniu żaru, dosypujemy resztę. Niestety nie jest to sposób efektywny, ponieważ substancje lotne zostają wyrzucone przez komin na zewnątrz. Ciepło w nich zawarte zostaje utracone, a dodatkowo zatruwają środowisko. Dodatkowym minusem pieców z rozpalaniem górnym jest konieczność ich wygaszania i rozpalania na nowo po wyczyszczeniu rusztu.

 

Wbrew potocznemu mniemaniu kotły te są rozpalane od dołu, ale proces spalania jest przeciwprądowy, ponieważ powietrze idzie od dołu, a świeże paliwo dokładane jest od góry nad żarem. Części lotne, stanowiące od 30 do 70% paliwa, nie przechodzą przez żar, ale uciekają do komory spalin i komina, są bezpowrotnie stracone.

 

 

 

Spalanie dolne

 

Według obiegowych mniemań oznacza ono rozpalanie od dołu, tymczasem nie ma to nic wspólnego z procesem rozpalania. Znaczenie ma kierunek dopływu powietrza i umieszczenie odprowadzenia spalin. Fachowcy nazywają ten proces spalaniem współprądowym. Kierunek dopływu powietrza i dokładania świeżego paliwa jest ten sam. W tym celu trzeba zastosować specjalny nadmuch i odprowadzenie spalin umieścić w części dolnej kotła c.o. Dzięki temu substancje lotne muszą przejść przez żar, osiągają odpowiednią temperaturę (400-5000 C) i ulegają spaleniu. To zdecydowanie zwiększa wydajność pieca, ale także nie wywołuje efektu dymienia i nie zatruwa środowiska. Piece ze spalaniem dolnym potrzebują dosypania paliwa raz na dobę i nie wymagają wygaszania.

Proces spalania współprądowego wykorzystują piece najnowszej generacji z podajnikami. Dzięki ślimakowym podajnikom nowy opał zawsze podawany jest na ruszt retortowy od dołu, dzięki temu proces spalania zachowuje wszystkie etapy.

 

Więcej na Kotly-Bialek.pl producent pieców CO

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce