Energooszczędne rozwiązania w budownictwie
2015-07-07 / Budownictwo / komentarzy

Dom energooszczędny to budynek, który może być eksploatowany przy mniejszym zużyciu energii. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na kosztach użytkowania, a zarazem jest przyjazne dla człowieka i środowiska.

Kluczowym elementem w projektowaniu domów energooszczędnych jest termiczna izolacja budynku i ograniczenie strat ciepła, które – w przypadku domów jednorodzinnych – zachodzą głównie przy ścianach zewnętrznych, oknach, dachu i wentylacji. W pierwszej kolejności należy wobec tego zadbać o odpowiednią izolację ścian, dachów, stropów, drzwi (wejściowych i balkonowych), okien zewnętrznych oraz podłóg gruntowych. Dom energooszczędny powinien mieć również zwartą bryłę (bez dużej ilości balkonów, wykuszy, lukarn itp.), która wyeliminuje tzw. mostki termiczne, powodujące większe straty ciepła i wilgocenie. Takie rozwiązanie, w połączeniu z odpowiednim ociepleniem budynku, zapewni nie tylko dużą oszczędność energii (przenikanie ciepła w ścianie zewnętrznej wyniesie wtedy ok. 0,07 W/m2), lecz także mniejszy koszt budowy i szybsze jej ukończenie.

Istotną kwestią jest materiał wykonania – domy energooszczędne buduje się obecnie z betonu komórkowego, cegły silikatowej oraz tworzyw prefabrykowanych, takich jak spieniony polistyren. Chętnie wykorzystywane są również technologie szkieletowe. Tego typu surowce pozwalają na dużą oszczędność kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów technicznych, niezbędnych do budowy domu pasywnego. Rezygnując z tradycyjnego betonu czy cegły, możemy postawić ok. 100-metrowy budynek w cenie dwukrotnie mniejszego mieszkania w centrum miasta!

W budowie domów ekologicznych stosuje się obecnie wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak kolektory słoneczne, rekuperatory czy pompy ciepła, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnego budownictwa. Kolektory służą konwertowaniu energii promieniowania słonecznego na ciepło, rekuperatory zaś są podstawą systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Coraz większą popularnością cieszy się także trzecie urządzenie: pompy pobierające ciepło z gruntu, wody lub powietrza i wykorzystujące je do ogrzewania pomieszczeń. Mogą być one połączone z każdym gotowym systemem grzewczym.

Na oszczędzanie energii wpływa także rozmieszczenie i wysokość pomieszczeń wewnątrz budynku oraz wybrany typ okien. Sypialnia, salon i jadalnia powinny być usytuowane po stronie południowej, zaś łazienka, garderoba czy spiżarnia – po stronie północnej. Aby zminimalizować utratę ciepła, warto zainwestować w duże okna w najbardziej nasłonecznionych miejscach budynku. Dom energooszczędny nie powinien mieć zbyt wysokich wnętrz – pamiętajmy, że każdy dodatkowy fragment powierzchni zwiększa zapotrzebowanie na ciepło.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce