Utrzymaj dom bez gryzoni
2016-04-09 / Wyposażenie / komentarzy

Szczury od zawsze były i są jednym z największych wrogów człowieka, zaraz przed pająkami. Przenoszą bardzo wiele zakaźnych chorób, a także mają negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Można pokusić się o stwierdzenie, że stały się swego rodzaju wielkimi pasożytami w życiu człowieka, które wyjadają paszę dla zwierząt, zatykają rury w domu oraz przegryzają kable od instalacji elektrycznych, często powodując w ten sposób awarie prądu lub co gorsza pożary. Istnieje bardzo wiele sposobów, które pozwalają na tępienie szczurów w ich naturalnym środowisku. W zależności do rodzaju, proces trwa krócej lub dłużej.

 

Likwidacja miejsc w których gromadzą się szczury

Wszyscy wiemy, że szczury lgną do takich miejsc gdzie znajduje się woda i pożywienie. Podczas walki z nimi należy przede wszystkim ograniczyć lub całkowicie zlikwidować ich dostępność, aby nie dopuścić do rozmnożenia się nieproszonych gości, a co za tym idzie – do większej ilości wyrządzonych szkód.

 

Nieinwazyjne metody

Pierwszą z metod zwalczania szczurów jest utworzenie wokół domu wolnego pasa ziemi, który należy pozbawić chwastów. Można także wypełnić go żwirem. Brak jakichkolwiek możliwości schronienia, a także roślin sprawi, że szczury nie będą zainteresowane spacerami wokół domu, a przynajmniej z pewnością ich aktywność będzie znacznie mniejsza.

Przetrzymując w garażach czy piwnicach jedzenie, np. ziemniaki czy ryż w workach popełniamy wielki błąd. To bardzo łatwy łup dla szczurów, które uwielbiają wić sobie w nich gniazda. Jest im tam ciepło, a na dodatek mają stały dostęp do pożywienia. Jednym słowem, sami stwarzamy idealne mieszkanie dla szczurów. By się ich pozbyć, należy jak najszybciej zlikwidować wszelki dostęp do produktów spożywczych, zwłaszcza bardziej dostępnych dla nich miejscach w domu.

 

Trutki

Większość ludzi chce pozbyć się szczurów jak najszybciej i nie wyczekuje na moment, aż one same zechcą opuścić dom czy pomieszczenie gospodarcze. W tym celu stosowane są specjalne trutki na szczury. Istnieje ich kilka rodzajów i tylko od nas zależy, których użyjemy. W zależności do efektu jaki chcemy uzyskać, możemy postawić na silniejsze produkty, które zabijają szczury do kilku godzinach, lub też słabsze, które powodują ich śmierć dopiero do kilku dniach. Wówczas zwierzę zaczyna się bardzo męczyć, a sposób ten nie jest zbytnio humanitarny, dlatego niewiele osób się na niego decyduje.

 

Pułapki na szczury

Istnieją dwa rodzaj pułapek, które są najczęściej stosowane przez ludzi. Pierwsza z nich to tzw. karmnik deratyzacyjny, który ma postać niewielkiego pudełeczka z małą gilotyną w środku. Dzięki umieszczonej wewnątrz trutce, gryzoń wchodzi do środka, wówczas swoje zadanie spełnia gilotyna i szczur nie ma już drogi ucieczki. Karmniki deratyzacyjne to jedna z najtańszych metod walki ze szczurami. Jest ekonomiczna, a także wygląda bardzo estetycznie. Nie ma również zagrożenia, że nawet najlepsza trutka na szczury dostanie się w ręce któregoś z domowników (dzieci lub zwierzęta), ponieważ zamykana jest na specjalny klucz.

Drugi rodzaj pułapki, to ta tradycyjna, którą znamy jeszcze z bajek o Tomie i Jerrym. Co prawda tam występowała wersja mała z uwagi na polowanie na mysz, jednak w przypadku szczurów istnieją większe wersje, które także spełniają swoje funkcje w zadowalający sposób.

 

Kot w domu, szczurów brak

Być może komuś wyda się to dziwne, jednak świetnym sposobem na zwalczanie szczurów jest posiadanie kota. Znane są one z tego, że uwielbiają polować, a swoje zdobycze kładą przed wejściem do domu by pokazać swojemu panu lub swojej pani, jak wspaniale się zachowały. Zmysł łowiecki pozwala kotom wywąchać szczura nawet z najdalszego zakamarka. Wówczas ruszają do akcji. Jeśli w domu macie takiego łowcę, należy pamiętać o absolutnym zakazie rozmieszczania trutek na szczury, ponieważ kot może wziąć ją za coś pysznego co jedzenia i sam się nią posilić. Wówczas skutki mogą już być nieodwracalne.

 

Fundamenty

Można również zapobiegać pojawianiu się szczurów dzięki odpowiednim fundamentom domu w którym mieszkamy. Ponieważ szczur kopie swoje nory na głębokość 90 cm, fundamenty powinny być dokładnie o taką głębokość przedłużone. Istnieje także możliwość dodania specjalnej zapory w kształcie litery L.

 

Artykuł powastał przy współpracy z właścicielem sklepu Dezder.com.pl

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce