Zakładamy wentylację
2015-07-06 / Budownictwo / komentarzy

Odpowiednia wentylacja domu czy mieszkania ma ogromne znaczenie tak dla komfortu mieszkańców jak i dla ich zdrowia. Niestety, podstawowe wskazówki często są lekceważone.

Zaduch, zaparowane szyby, pojawianie się szkodliwej pleśni na ścianach - wszystkie te objawy mogą dotknąć mieszkańców, którzy zdecydowali się na wymianę starych okien na nowe, szczelniejsze, a jednocześnie nie zadbali o właściwą cyrkulację powietrza w domu czy mieszkaniu. Prawidłowo działająca wentylacja powoduje, że pomieszczenia nie są duszne i przegrzane, powietrze w nich posiada odpowiednią ilość wilgoci. Obecność kurzu i zbyt małej lub zbyt dużej wilgotności powietrza prowadzi do fatalnego samopoczucia oraz podatności na przeziębienia i alergie. Dodatkowo powstająca pleśń przyczynia się do uszkodzenia ścian i zawiera szkodliwe grzyby. Zapewnienie odpływu zużytego powietrza i nawiew świeżego zapewnia stosowana w wielu mieszkaniach i domach wentylacja naturalna czyli grawitacyjna. Składa się ona z nawiewu, czyli dostarczania powietrza przez okna do pomieszczeń bez okien przez specjalne szczeliny i otwory (np. w drzwiach) oraz z wywiewu, który odprowadza zużyte powietrze przez kratki wentylacyjne w łazience, kuchni i toalecie.

Dlatego tak ważne jest zapewnienie drożności przepływu między poszczególnymi pomieszczeniami i utrzymywanie w czystości i dobrym stanie technicznym kratek wentylacyjnych. Ciepłe powietrze jest nimi naturalnie wypychane przez to zimniejsze, zgodnie z prawami fizyki.

Kratka w łazience bywa zakrywana, gdyż zdarza się, że wieje z niej zimne powietrze. Może to przeszkadzać w korzystaniu z łazienki, jednak zakrycie kratki przyczyni się wyłącznie do powstania kolejnych problemów: parowania luster, wilgoci, zapachu stęchlizny. By tego uniknąć, nie wolno zasłaniać otworów w drzwiach, ale dbać o ich czystość i wietrzyć przylegające pomieszczenia. Ponadto, w łazience powinna panować stosunkowo wysoka temperatura.

Kratka w kuchni bywa lekceważona, często wiszą na niej szafki. Tymczasem powietrze z kuchni nie ma którędy się wydostać.

Innym błędem jest podłączenie okapu do przewodu wentylacyjnego. Jest to niezgodne z prawem połączenie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Jest to też niebezpieczne, zwłaszcza jeśli w kuchni działają urządzenia z otwartym ogniem, np. palniki gazowe.

Jeśli w domu są jakiekolwiek urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania (np. terma w łazience), należy pamiętać o zachowaniu równowagi między nawiewem i wywiewem.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce