Elewacje drewniane- idealne na dom prywatny lub budynek biznesowy
2016-03-05 / Budownictwo / komentarzy

Elewacja jest swoistą wizytówką dla każdej nieruchomości, dlatego warto zadbać o jej estetyczny wygląd. Obecnie bardzo popularne są drewniane elewacje, w których można wykorzystywać najróżniejsze gatunki drewna.

Ważne jest, aby ta specyficzna zabudowa była nie tylko trwała, ale i atrakcyjna wizualnie. Drewniane elewacje znakomicie sprawdzą się zarówno w przypadku domów prywatnych, jak i budynków biznesowych bądź pensjonatów. Ich wykonanie nie jest kosztowne, a konkretna cena zależy między innymi od rodzaju zabudowy oraz powierzchni nieruchomości. Warto zastanowić się nad głównymi walorami drewnianych elewacji, dostosowując je do indywidualnych oczekiwań.

 

Czy elewacje drewniane są wytrzymałe?

Dla osób decydujących się na zamontowanie drewnianych elewacji jednym z głównych argumentów jest ich wytrzymałość. Obecnie producenci proponują wiele funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym drewniane profile wyróżniają się jeszcze lepszą trwałością. Firmy coraz częściej oferują deski pozbawione ostrych krawędzi. Według wielu specjalistów, kanty bardzo negatywnie odbijają się na wytrzymałości. Zazwyczaj to właśnie na tym obszarze następują charakterystyczne pęknięcia lub inne czynniki zużycia. Zaokrąglone profile są w tym względzie o wiele lepszym wyborem, gwarantując trwałość nałożonej farby. Oczywiście wytrzymałość bezpośrednio zależy od zastosowanego gatunku drzewa. Drewno powinno posiadać optymalne parametry konstrukcyjne, na co wpływa między innymi specyfika przyrostów. Ważne jest także, aby pamiętać o regularnym konserwowaniu paneli. Za pomocą odpowiednich środków można zadbać o dodatkową ochronę drewna, zapewniając mu estetyczny wygląd przez kolejne lata. Dzięki temu elewacja będzie odporna nawet na najbardziej niekorzystne czynniki zewnętrzne. Warto zaznaczyć, że wpływa na to także układ desek oraz prawidłowy przebieg prac montażowych. Z tego względu lepiej zdecydować się na usługi profesjonalnych firm, które zadbają o odpowiednie zbudowanie elewacji.

 

Stylowy budynek biznesowy

Obecnie drewniane elewacje drewniane coraz częściej są wykorzystywane w budynkach biznesowych, zapewniając im reprezentacyjny wygląd. Takie konstrukcje znakomicie prezentują się na tle zieleni ogrodu lub parku. Ponadto, drewno bardzo dobrze pasuje do dużych powierzchni szklanych. Nowoczesne biurowce czy firmy usługowe dość często zachwycają drewnianymi konstrukcjami, na tle których wyróżniają się przestronne okna. Warto zaznaczyć, że taka elewacja będzie dobrym wyborem także w przypadku niedużych nieruchomości. Można ją połączyć z drewnianym tarasem udostępnionym do dyspozycji potencjalnych klientów. Przykłady budynków biznesowych o tego typu elewacjach można znaleźć w Internecie – dostępne zdjęcia mogą okazać się znakomitą motywacją do zastosowania obudowy w naturalnej odsłonie.

 

Dom w drewnianej odsłonie

Osoby marzące o drewnianym domu koniecznie powinny zainteresować się elewacją na bazie tego naturalnego surowca. Aktualnie producenci oferują różne gatunki drewna, które cechują się nieco inną kolorystyką. Bardzo popularne są przede wszystkim gatunki iglaste, takie jak świerk skandynawski czy sosna skandynawska. Wśród egzotycznych propozycji można wyróżnić massarandubę, tatajubę czy cumaru. W zależności od indywidualnych preferencji, elewacja może być utrzymana w delikatnym odcieniu czerwieni, zieleni czy czerni. Warto zdecydować się na deski dodatkowo zaimpregnowane, z myślą o odporności na ogień, dbając o swoje bezpieczeństwo. Nie należy zapominać o praktycznej stronie tego typu instalacji. Drewniana zabudowa stanowi bardzo dobrą izolację, szczególnie pod względem akustyki. Dzięki niej dom prezentuje się bardziej przytulnie, a w jego wnętrzu panuje komfortowa temperatura.

Drewniane elewacje to strzał w dziesiątkę dla osób, które chcą zadbać o elegancką prezencję nieruchomości. Sprawdzą się one w przypadku budynków o różnym charakterze, w tym obiektów mieszkalnych czy biznesowych. Warto zdecydować się na trwałą zabudowę, dopasowując kolorystykę drewna do charakteru całej posesji.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce