Zakup mieszkania - rynek wtórny czy pierwotny?
2015-07-06 / Nieruchomości / komentarzy

Chyba jeszcze nigdy w Polsce poszukujący mieszkania do kupna nie mieli tak szerokiego wyboru. Wprawdzie niedawny kryzys nieco nadwątlił dostępność kredytów, za to znacznie zwiększył podaż.

Wybór między mieszkaniem z rynku wtórnego i pierwotnego zależy od wielu czynników. Lokalizacja, solidność dewelopera, rodzaj i jakość zastosowanych do budowy materiałów - wszystko to należy rozważyć by decyzja - często podejmowana raz na całe życie - nie okazała się tą, której najbardziej żałujemy.


1. Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Przede wszystkim dopracowana już infrastruktura. Kupując takie mieszkanie można zrobić sobie spacer po okolicy i ocenić stan jej zagospodarowania. Poza tym można się do niego od razu wprowadzić, dokonując modyfikacji i aranżując wnętrza stopniowo, na miarę czasu i możliwości finansowych. Łatwo jest ocenić sąsiedztwo, renomę dzielnicy, dostępność komunikacji miejskiej i ewentualnych miejsc rekreacyjno - kulturalnych. Jeśli interesuje nas mieszkanie położone w centrum miasta (łatwy dojazd do pracy) to w większości przypadków będzie to właśnie rynek wtórny. Poprzedni właściciele często zostawiają też część mebli oraz sprzętów AGD, zwłaszcza tych wykonanych pod zabudowę. Otrzymujemy je niejako w pakiecie i w cenie mieszkania. Do tego wszelkie formalności - od podpisania umowy wstępnej po otrzymanie aktu własności - odbywają się stosunkowo szybko.


2. Zalety mieszkania z rynku pierwotnego

Nowoczesność. Wysoka jakość zastosowanych materiałów, tarasy, parkingi, ciche windy, monitoring. Wprawdzie opcja "pod klucz" bywa dość kosztowna, ale można samemu wybrać rodzaje wykończenia a często także układ pomieszczeń. Generalnie - mamy wpływ na wygląd mieszkania we wszystkich kwestiach. Dochodzi jeszcze brak kosztów pośrednictwa oraz możliwość negocjacji ceny metra kwadratowego z deweloperem. Młodsze mieszkanie będzie też dłużej utrzymywało swoją wartość, a kupić je można w ramach programu "Mieszkanie dla młodych", w którym część odsetek kredytowych jest refinansowana przez państwo. Niższa niż jeszcze kilka lat temu dostępność kredytów powoduje, że na mieszkania na rynku pierwotnym mogą pozwolić sobie ludzie nieco zamożniejsi (o większej zdolności kredytowej), co z miejsca wyklucza możliwość patologicznych sąsiadów dysponujących lokalami "przez zasiedzenie".


3. Wady mieszkania z rynku wtórnego

To właśnie możliwość uciążliwego sąsiedztwa. Poza tym zastosowane technologie daleko odbiegają od dzisiejszych standardów. Gierkowska "wielka płyta" szybko traci na wartości. Do tego dochodzą wady konstrukcyjne - pękające i krzywe ściany, azbest wykorzystywany do ociepleń, zacieki, grzyby, stare piony kanalizacyjne oraz konieczność modernizacji zgodnej z własnym gustem. Za kilkanaście - kilkadziesiąt lat utrzymanie takich mieszkań może znacznie wzrosnąć (fundusz remontowy) w związku z koniecznymi naprawami. Ponadto kupno mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z taksą notarialną i podatkiem od czynności cywilno - prawnych. Nie bez znaczenia jest także opłata dla pośrednika, gdyż takie mieszkania najczęściej sprzedawane są przez agencje nieruchomości. Trzeba liczyć się z tym, że w perspektywie lokal z rynku wtórnego będzie trudno sprzedać.


4. Wady mieszkania z rynku pierwotnego

Nowe mieszkania powstają najczęściej na obrzeżach miast. Wiąże się to z dalszymi dojazdami do pracy oraz brakiem szkół, przedszkoli czy kilkunastominutowym spacerem w celu zrobienia podstawowych zakupów. Oczywiście cała infrastruktura z pewnością z czasem się rozbuduje, jednak nie mamy pewności czy nasz piękny widok z okna na okoliczne pola nie zostanie wkrótce przesłonięty przez nowopowstający blok. Ewentualni nabywcy często obawiają się też bankrutujących deweloperów, sprzedających przysłowiową "dziurę w ziemi". Oszczędności całego życia mogą zostać zaprzepaszczone, a nawet przy pozytywnym scenariuszu od momentu kupna do wprowadzenia minąć może kilkanaście miesięcy, co wiążę się z jednoczesnym wynajmowaniem dotychczasowego mieszkania oraz koniecznością spłacania kredytu.


Ideałem wydaje się kupno stosunkowo nowego mieszkania na rynku wtórnym. Nie straci ono na wartości, a jednocześnie będzie gotowe do wprowadzenia się "od zaraz", przy tym okolica będzie miała już w miarę rozbudowaną infrastrukturę, która znacząco wpływa na poprawę jakości życia.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce