Zabierasz się za wybór rolet do domu? Przeczytaj, co radzą projektanci wnętrz
2015-10-24 / Aranżacje / komentarzy

Harmonijkowe, wolnowiszące, a może w kasecie? Ostateczny wybór rolet wewnętrznych do domu lub mieszkania nie musi być trudny. Trzymaj się wskazówek projektantów wnętrz i sprawdź, czym różnią się między sobą najpopularniejsze systemy.

Wewnętrzne i zewnętrzne, czym się różnią?

Na chwilę zanim przejdziemy do właściwego omówienia wewnętrznych systemów przesłon wyjaśnijmy, czym różnią się rolety wewnętrzne i zewnętrzne, bo mimo zbieżności nazw – to dwa zupełnie inne produkty.

1. Rolety wewnętrzne

Jak sama nazwa wskazuje, przesłaniają okno po jej wewnętrznej stronie, a co za tym idzie, nie mogą być wystawiane na działanie czynników atmosferycznych, a w tym m.in. opadów deszczu i śniegu. Ze względu na swoją budowę ograniczają poziom nasłonecznienia wnętrz; pełnią przy tym także funkcję dekoracyjną okna. Ich przesłony wykonuje się z tkanin naturalnych lub syntetycznych oraz drewna.

2. Rolety zewnętrzne

Technicznie rzecz biorąc rolety zewnętrzne przypominają konwencjonalne bramy garażowe. Gwarantują 100-procentowe zaciemnienie wnętrz, a przy tym są dobrą alternatywą dla klimatyzacji latem (odbijają promienie UV). Wykorzystuje się je także do osłony okien, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne (np. jeśli okna graniczą z koronami drzew). W sprzedaży znajdziesz także rolety zewnętrzne antywłamaniowe.

Projektanci wnętrz podpowiadają, jakie rolety wewnętrzne do domu wybrać

 

Klasyczne (inaczej: wolnowiszące)

Rolety wolnowiszące są najprostsze pod względem budowy. Montuje się je inwazyjnie do sufitu lub ściany. Przesłaniają całą przestrzeń okienną od góry, a co za tym idzie w pewnym zakresie utrudniają dostęp do klamki.

- Ich przewagą nad wszystkimi innymi systemami jest cena oraz uniwersalny charakter – mogą być  montowane w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach użytkowych – dodają eksperci biura projektowego Dream Design.

Jako, że rolety klasyczne swobodnie zwisają ze ściany lub sufitu, są podatne na przeciągi.

 

Rolety w kasecie

Rolety w kasecie to pozornie podobne przesłony, ale ze względu na precyzyjne prowadzenie przyszybowe, ich przesłona nie łopocze na wietrze i w żadnym zakresie nie ogranicza dostępu do klamki. Ich cena jest średnio o 20-30% wyższa w porównaniu do rolet klasycznych.

Co ciekawe – tego typu przesłony mogą być wykorzystywane do przesłaniania przeszklonych drzwi balkonowych oraz wielu innych, niestandardowych powierzchni (montowane bezinwazyjnie, tzn. wklejane z kasetą).

 

Rolety rzymskie i austriackie

Jeśli ponad wszystko cenisz sobie ponadprzeciętne wrażenia estetyczne, rolety rzymskie i austriackie będą dla ciebie odpowiednie. Mogą albo rozpraszać promienie słoneczne, albo w 100% zaciemniać wnętrze, jednak są dość trudne w utrzymaniu czystości. W pewnym zakresie ograniczają dostęp do okna – rozwija się je na ogół do połowy wysokości okna, więc albo tuż przed albo tuż za klamką.

 

Rolety harmonijkowe

Rolety harmonijkowe (inaczej: plisowane) są doskonałą alternatywa do wszystkich tych pomieszczeń, w których ergonomia to decydujące kryterium wyboru. Mogą być swobodnie zwijane i rozwijane z obu stron. Ich wartości estetyczne są przeciętne, ale pod względem funkcjonalności zadowolą nawet najbardziej wymagających domowników. Stosuje się je także do zaciemniania okien o nieregularnych kształtach, np. owalnych, trapezowych i tym podobnych.

--

Artykuł powstał we wsółpracy z projektantem wnętrz z firmy DreamDesign Kraków. Specjalistów w dekorowaniu iu aranżacji przestrzeni domowych i użytkowych. 

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce