Butla gazowa w domu
2015-10-20 / Wyposażenie / komentarzy

Butla gazowa to popularne źródło energii, które wykorzystywane jest w gospodarstwie domowym, przemyśle czy gastronomii.

Gaz płynny otrzymuje się podczas wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego. Gaz ten nazywa się w skrócie LPG, co oznacza gaz skroplony z ropy naftowej ( ang. Liquefied Petroleum Gas). Jest on sprzedawany zarówno w butlach, jak i zbiornikach – największe zbiorniki mogą mieć nawet 1650m3, co daje 6400 litrów gazu. Butle gazowe są nie tylko ekologicznym, ale również i praktycznym źródłem energii. Korzysta z niego około 5 milionów gospodarstw.

Jeżeli w domu nie ma bezpośredniego dostępu do sieci gazowej, wówczas idealnym rozwiązaniem jest butla propan-butan. Cena butli gazowej nie jest duża – wahają się w granicach 35-40zł, przy czym kosztem jest jedynie koszt zakupu gazu (kaucja w przypadku zwrotu butli jest zwracana). Gdy gaz w butli się wyczerpie, należy udać się do Punktu Wymiany Butli lub zamówić dostawę butli do domu. Najlepiej wybrać sprawdzonego dostawcę, który da nam pewność, że butla jest sprawna i odpowiednio zabezpieczona. Butle, które są opatrzone plombą, gwarantują najwyższą jakość gazu, bezpieczeństwo oraz pewność, że w butli jest tyle gazu, za ile zostało zapłacone.

Transport butli nie nastręcza trudności, ponieważ pojemniki wykonane są z kompozytu, dzięki temu ważą one mniej niż tradycyjne butle stalowe. Materiał ten jest także odporny na korozję i posiada reduktor z szybkozłączem.

Pamiętajmy jednak, że całkowite bezpieczeństwo butli zależy także od nas. Pomimo iż dostawca sprzedał nam sprawną, zabezpieczoną butlę, jeżeli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności, może to zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Nie trzeba robić wiele, wystarczy butlę odpowiednio przechowywać - przede wszystkim w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, ustawioną pionowo. Podłączyć ją można jedynie, gdy zawór butli jest zamknięty.

Jakie są zalety korzystania z butli gazowej w domu?

  • łatwy dostęp do źródła gazu
  • dostawa butli prosto do domu
  • niskie ceny gazu
  • długi czas korzystania z gazu
Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce