Biophilic design w aranżacji przestrzeni biurowej
2020-02-13 / Aranżacje / komentarzy

Środowisko naturalne wywiera na człowieka o wiele większy wpływ, niż zwykliśmy sądzić. To dlatego modny jest ostatnio trend aranżowania przestrzeni biurowych w taki sposób, by zapewnić pracownikom kontakt z naturą.

Wysoce zurbanizowane przestrzenie stanowią środowisko życia człowieka dopiero od niecałych dwóch wieków. Na planie historycznym są więc czymś nowym. Nasi przodkowie przez całe stulecia żyli w innych warunkach, pod wieloma względami bardziej sprzyjających zachowaniu równowagi psychicznej. Gdyby przenieść ich w czasie i umiejscowić w ruchliwej, zatłoczonej i zgiełkliwej aglomeracji, zapewne przeraziliby się takim otoczeniem. Mimo że nasz gatunek wykazuje niebywałą elastyczność adaptacyjną, to jednak ma ona swoje granice.

Wszechobecny hałas, tłok, zalew informacji warunkują nasze samopoczucie w o wiele większym stopniu, niż moglibyśmy sądzić. Część ludności żyjącej w miastach, chcąc polepszyć jakość swojego życia, przeprowadza się na wieś. Zjawisko to, coraz powszechniejsze, zainspirowało pewnego amerykańskiego biologa do stworzenia terminu biophilia, oznaczającego miłość do natury. Biophilic design, o którym mowa będzie poniżej, to modny obecnie trend w architekturze, polegający na tworzeniu przestrzeni przyjaznych człowiekowi, dostosowanych do jego potrzeb i umożliwiających mu kontakt z naturą.

 

Jak natura wpływa na nasze samopoczucie?

Badania, które legły u podstaw trendu określanego jako biophilic design, prowadzone są od lat 80. Obejmują oddziaływanie budynków mieszkalnych, środowisk pracy oraz budynków opieki zdrowotnej na ludzki organizm. Okazuje się – co nie powinno raczej nikogo dziwić – że przestrzenie projektowane w taki sposób, by umożliwić człowiekowi kontakt z naturą, wpływają na jego wydajność, jakość odpoczynku, procesy regeneracyjne, stan zdrowia oraz ogólne samopoczucie. Dlatego coraz więcej obiektów budowlanych powstaje z myślą o tym, by zapewnić ich przyszłym użytkownikom optymalne warunki. Dotyczy to również przestrzeni biurowych. Badania pokazują, że środowisko pracy stworzone zgodnie z założeniami biophilic design redukuje stres pracowników, zwiększa ich produktywność, pobudza kreatywność i przyczynia się do zmniejszenia liczby absencji.

 

3 główne zasady biophilic design

Jeśli myślisz poważnie o zmianie lokalu biurowego na bardziej atrakcyjny, w pierwszej kolejności zainteresuj się ofertami sygnowanymi hasłem biophilic design. Zachowaj jednak ostrożność przy wynajmie lub zakupie nowego lokalu. Nie wszystkie oferty opatrzone tym wdzięcznym hasłem pokrywają się ze stanem faktycznym pomieszczeń. Jakie są 3 główne zasady biophilic design, które pomogą Ci zorientować się, czy rzeczywiście dany obiekt został wybudowany zgodnie z tym trendem?

  • Biophilic design kładzie przede wszystkim nacisk na bezpośredni kontakt z naturą. Nie z jej atrapami w rodzaju sztucznych kwiatów. Kluczowymi elementami są tu rośliny, światło naturalne, woda, ruch powietrza, zaokienny krajobraz. Chodzi o zaangażowanie wszystkich ludzkich zmysłów w kontakt z realnymi formami przyrody.

  • Równie ważne jest to, z jakich materiałów wykonane są meble, ściany, wykończenia oraz inne elementy wyposażenia. Powinny to być materiały naturalne, zwłaszcza w miejscach, gdzie bezpośredni kontakt z naturą nie jest możliwy (np. w centrach wielkich aglomeracji).

  • Elementem, na który należy zwrócić również uwagę, jest kształt i wystrój pomieszczeń. Biura zaprojektowane zgodnie z biophilic design sprzyjają skupieniu, kreatywności, motywacji. Kluczowe w aranżacji jest rozpoznanie ludzkich potrzeb i dostosowanie do nich przestrzeni w możliwie największym stopniu.

 

Biophilic design według ekspertów wyznacza kierunek, w jakim będzie szła architektura przyszłości. Dzięki zaawansowanym technologiom będziemy mogli w coraz większym stopniu dostosowywać środowisko pracy do naszych potrzeb. O ile oczywiście nie padniemy wcześniej ofiarą katastrofy klimatycznej.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce